آخرین اخبار

حاجی: روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز را راضی کننده نمی دانم/ طرح تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به هیأت رئیسه مجلس تقدیم کردیم.

حماسه سازان ، نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی سه شنبه ۹۵/۳/۲۵در گفتگوی تلفنی برنامه زنده روی خط خبر شبکه خبر با موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز شرکت کرد. آقای حاجی ضمن ابراز نارضایتی از روند مبارزه با قاچاق در حوزه کالا و ارز […]

اشتراک گذاری
28 خرداد 1395
کد مطلب : 22312

حماسه سازان ، نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی سه شنبه ۹۵/۳/۲۵در گفتگوی تلفنی برنامه زنده روی خط خبر شبکه خبر با موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز شرکت کرد.

آقای حاجی ضمن ابراز نارضایتی از روند مبارزه با قاچاق در حوزه کالا و ارز به افزایش قاچاق در این حوزه اشاره و تأکید کرد: علیرغم اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۸۱ راه اندازی شده، نه تنها دراین چند سال کاهش قاچاق را مشاهده نکردیم بلکه با افزایش قاچاق در این زمینه مواجه بودیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دهم قاچاق سازمان یافته را خطرجدی اقتصاد کشور دانست و افزود: به خاطر اینکه گسترش پدیده قاچاق تأثیر مخربی در تولید، در تجارت قانونی، در سرمایه گذاری، در اشتغال دارد و یک خطر جدی و بزرگی در کشور محسوب می شود بنده و تعدادی از همکارانم همین امروز یک طرح تحقیق و تفحصی را از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردیم.

متن کامل این گفتگوی زنده به شرح زیر است:

 

مجری:  آقای حاجی سلام برشما، طاعات شما قبول باشد ان شاءالله، بفرمائید که شما روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور را چطور می بینید؟

حاجی: سلام علیکم، طاعات و عبادات همه هموطنان در سراسر کشور اسلامی که صدا و تصویر سیمای شبکه خبر را دارند و همچنین مهمان گرامی و شما خواهر گرامی قبول باشد.

بنده اصلا راضی کننده نمی بینم روند مبارزه با قاچاق را، چرا که ما وقتی به آمار و ارقام مراجعه می کنیم، میبینیم علیرغم اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۸۱ راه اندازی شده، تا الان، ما نه تنها کاهش قاچاق را مواجه نبودیم بلکه با افزایش قاچاق مواجه بودیم، خصوصا قاچاق سازمان یافته، که هم در واردات ما متأسفانه مشکلات زیادی را به وجود آورده، که ما بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار در سال آن براورد می کنیم، و هم در قاچاق بعضی از کالاها به خارج کشور و یا قاچاق ۸۰ درصدی طلا به کشور، اینها مباحثی بسیار مهمی هست، لذا بنده و تعدادی از همکارانم همین امروز یک طرح تحقیق و تفحصی را از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردیم، به خاطر اینکه گسترش پدیده قاچاق تأثیر مخربی در تولید، در تجارت قانونی، در سرمایه گذاری، در اشتغال دارد و یک خطر جدی و بزرگی در کشور محسوب می شود.

علیرغم فرمان ۸ ماده ای مبارزه با فساد اقتصادی که در تاریخ ۱۰/۲/۱۳۸۰ توسط مقام معظم رهبری صادر شده که یکی از مصادیق فساد هم بحث قاچاق هست. ما میبینیم که از لحاظ تشکیلات ستادی مشکلی نداریم. در مرکز ستاد هست، در استان هایی که آلوده به این مسائل هستند ستاد وجود دارد ولی متأسفانه آنجایی که بایستی اعمال قانون باشد، آنجایی که بایستی جلوی قاچاق گرفته شود، آنجا کسی نیست، آنجا خبرهایی که ما داریم خبرهای ناگواری هست، به نحوی که بنده خودم تصمیم گرفتم که اخیرا بعضی از اوقات را بدون اطلاع قبلی در بعضی از این مراکز حتی مرزها حضور پیدا کنم به اتفاق بعضی از همکارانمان که آمادگی داشته باشند و مصادیق را پیدا کنیم و بیاوریم و به رخ کسانی بکشیم که مسئولیت این کار را بر عهده دارند.

مجری: آقای حاجی، قوانین این حوزه را چطور می بینید؟ قوانین کافی هست؟ قوانینی که وجود دارد به درستی اجرا می شود؟

حاجی: یک قانون قدیمی داشتیم در سال ۱۳۱۲ و یک قانونی داشتیم توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام، اما یک قانون نسبتا خوبی را هم در ۱/۳/۱۳۹۲ داشتیم. ما فکر می کنیم که از لحاظ قانونی برای برخورد مشکلی وجود ندارد، اما اگر واقعا مشکلی هست، اشکالی ندارد اعلام بکنند کدام لایحه از طرف دولت آمده برای مبارزه با قاچاق و ما آن را رسیدگی نکردیم؟ ما آن را توجه نکردیم؟ ما در مجلس آمادگی داریم که قوانین مورد نیاز را هم برای دولت و هم برای ستاد تصویب کنیم و در اختیارشان قرار دهیم.

مجری: یعنی از نگاه شما باید قوانین دیگری هم به آن چیزی که در این حوزه وجود دارد بپیوندد؟

حاجی : بنده فکر می کنم که بیشتر در اجرا مشکل داریم. ما بایستی برویم سراغ آن افرادی که در پیشانی موضوع هستند، در خط مقدم مبارزه با قاچاق هستند، آنجا بایستی ببنیم که مشکل چیست، آیا مشکل از انسان هایی هست که برای این موضوع گذاشتیم یا فرآیندها مشکل دارد، آنجاها را باید شناسایی کنیم و برخورد کنیم.

مجری: آقای حاجی، فکر می کنید با ظرفیت هایی که وجود دارد، در اجرا باید چه نکاتی مورد توجه قرار بگیرد و بستر و زمینه آن برای مبارزه با قاچاق کالا لحاظ شود؟

حاجی: بایستی که یک سری اشخاص قوی و سالم را در آن گلوگاه ها، آنجا داشته باشیم، اینکه ما در ستادمان، در تشکیلات اداری مان نیروهای قوی داشته باشیم خوب است ولی کافی نیست، ما آنجایی که فردی به خاطر پنجاه هزار تومان، به خاطر صد هزار تومان اجازه می دهند ماشین قاچاق از مرز عبور کند و یا یک کالایی وارد شود، آنجا بایستی آدم های سالم و قوی بگذاریم.

نکته دوم، بایستی ما متمرکز بشویم و مبارزه با قاچاق سازمان یافته، آنهایی که رد پایی از خودشان به جای نمی گذارند، آنهایی که پوشش می دهند با بوروکراسی اداری که در سیستم اداری ما وجود دارد کار خلاف خودشان را، کار قاچاق خودشان را.

از طرفی ما بایستی سیستم رصد داشته باشیم. امکانات امروزه، تکنولوژی امروزه به ما این امکان را می دهد که رصدبکنیم کالای قاچاق را از مبدأ تا بازار مصرفی که به فروش می رسد، اینها کنترل بشود. مواظبت بکنیم آدم هایی را که آلوده می شوند به رشوه و دیگر مشکلات از این قبیل، با این ها مبارزه درست، قاطع و دقیق صورت بگیرد.

این ها همه شدنی است و گرنه یک خطر بزرگی کشور ما را از ناحیه قاچاق تهدید می کند، اشتغال ما در حال از بین رفتن است، تولید ما در حال از بین رفت است. بنده میبینم حتی بعضی از تولید کنندگان داخلی جهت گیریشان به سمت آوردن کالای قاچاق و گذاشتن کالای قاچاق لا به لای تولید داخلی خودشان شده، این واقعا اسف بار است. از طرفی فرهنگی که متأسفانه در این جهت دارد به وجود می آید که هر کسی فکر می کند اگر قاچاق نکند از آن کسی کار قاچاق انجام میدهد عقب می ماند و کار سالم دارد مخدوش
می شود با کار خلاف، با کار قاچاق، این را هم بایستی رسانه ها که دراین جهت الحمدلله صدا وسیما نقش بسیار مهمی دارد که بایستی تشکر بکنم، اما لازم هست باز هم این نقش تقویت شود.

مجری: آقای حاجی مجلس در این زمینه چه موضوعی را دنبال می کند یا دنبال کرده؟

حاجی: موضوع تحقیق و تفحصی که امروز امضاء کردیم وتحویل دادیم را تا پایان پیگیر هستیم، می ایستیم و روشن میکنیم آن مبادی که کنترل نشده، آن اشخاصی که کوتاهی کردند را، همه اینها را روشن می کنیم و به ملت شریف مان و دستگاه قضایی معرفی خواهیم کرد.

مجری: تشکر می کنم از توضیحات تان جناب آقای حاجی، با شما خداحافظی می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *