آخرین اخبار

حاجی در آیین افتتاح یک طرح کشاورزی عنوان کرد: سیستم بانکی معضل اساسی تولید

حماسه سازان, پنجشنبه ۹۵/۳/۲۰، نماینده ی مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با حضور در روستای علی آباد ملا علی و شرکت در آیین افتتاح پروژه گلخانه محصولات کشاورزی از کلیه ی عوامل اجرای این طرح تقدیر و تشکر بعمل آورد. حسینعلی حاجی در این مراسم ضمن […]

اشتراک گذاری
24 خرداد 1395
کد مطلب : 22272

حماسه سازان, پنجشنبه ۹۵/۳/۲۰، نماینده ی مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با حضور در روستای علی آباد ملا علی و شرکت در آیین افتتاح پروژه گلخانه محصولات کشاورزی از کلیه ی عوامل اجرای این طرح تقدیر و تشکر بعمل آورد.

حسینعلی حاجی در این مراسم ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات، با اشاره به معضل کمبود آب بیان کرد: زراعتکاران، صیفی کاران و همچنین باغداران کثیری وجود دارند که بخش عمده مشکلات شان مربوط به کمبود آب می باشد و امروز در بخش کشاورزی، با اراضی متعدد و بی شماری روبرو هستیم که بدیل نبود منابع آب زیرزمینی به مقدار مورد نیاز و در مقابل، فرسایش بوجود آمده و نابودی مواد آلی، به کشتزارهای عقیم و غیرحاصل خیز تبدیل شده است.

وی با موفق خواندن طرح های کشاورزی در قالب گلخانه، اهتمام جدی مسئولین نسبت به اجرای چنین پروژه هایی را خواستار شد و عنوان کرد: امیدواریم چنین اقداماتی که خوشبختانه در سطح منطقه ی برخوار نیز درحال گسترش است، با برنامه ریزی و مدیریت صحیح و همچنین توجه هرچه جدی تر مسئولین, استمرار یابد. البته سرمایه گذارانی نیز وجود دارند که با توجه به شرایط بوجود آمده در اقتصاد امروز کشور و رکودی که در صنایع و کارخانه جات تولیدی پدیدار شده است تا به امروز جرأت ریسک در اینگونه زمینه ها را نداشته و به قرار دادن سرمایه ی خود در سیستم بانکی روی آورده اند که این مسئله بسیار نگران کننده است.

آقای حاجی با مخاطب قرار دادن سیستم بانکی بخاطر کوتاهی در زمینه ارائه ی تسهیلات به تولیدکنندگان، اظهار داشت: بخش عمده ای از نابسامانی های بوجود آمده در اوضاع اقتصادی کشور و دست و پنجه نرم کردن تولیدکنندگان با رکود عمیق ایجاد شده و از کارافتادن چرخ تولید داخلی مربوط به بانک ها میباشد. مشکل امروز کشور ما  در بخش تولید داخلی و بدنبال آن ایجاد خیل کثیر بیکاران از جمله قشر جوان که بسیار رنج آوراست، به ساختار اصلاح نشده ی بانک های ما باز می گردد. بطوری که بانک ها سرمایه های موجود نزد افراد جامعه را دریافت میکنند و در ازای آن سودی با بهره ی بالا پرداخت میکنند و شخص سرمایه دار أعم از تولید کننده و حتی تاجر که با مشکلات فراوانی در بخش بیمه ی کارگران و تأمین مواد اولیه و بخصوص معضلات فروش کالای نهایی روبرو است، نسبت به واریز سرمایه ی خود به سیستم بانکی مجاب می شود. با این وجود فعالان اقتصادی دیگر انگیزه ای برای سرمایه گذاری در هیچ زمینه ای ندارند و اگر این مسیر ادامه دار باشد و چاره ای اندیشیده نشود، معضلات ریشه ای و پیچیده تری در  چند سال آتی نسبت به مشکلات کنونی پدید می آید.

وی با توجه به ایرادات موجود در زمینه ی ارائه ی تسهیلات در بخش تولید توسط بانک ها اذعان داشت: در مقابل, تسهیلاتی که سیستم بانکی به عنوان وام پرداخت میکند نیز مشکلات عدیده ای بوجود آورده و نیاز به بازنگری جدی دارد. اگر امروز تولید کننده ای درخواست وام کند ,هر آنچه را در پایان ماه و سال بعنوان درآمد کسب میکند، بنابر ساختار پراشکال و مبهم سیستم بانکی, به ناچار مجبور به پرداخت کلیه ی آن به بانک خواهد شد که تنها پس از چندبار دیرکرد در بازپرداخت وام و سودی که به دیرکردها تعلق میگیرد، علاوه بر ثبت و ضبط اسناد ملکی و مستغلات و وثیقه های تودیع شده ی تولید کننده نزد بانک، فرد سرمایه گذار و تولیدکننده، باید واحد تولیدی خود را نیز در ازای وام دریافتی و وجود فورمول خود ساخته ی بهره ی مرکب (أخذ بهره بر روی بهره)، تمام و کمال تقدیم به هاضمه ی سیری ناپذیر سیستم بانکی کند.

نماینده مردم شریف شهرستانهای شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلام با اشاره به محوریت منطقه برخوار در حوزه ی کشاورزی و دامپروری و همچنین وجود کشاورزان ماهر و با تجربه تصریح کرد: خوشبختانه دانشکده کشاورزی قریب به یک سالی است که در این بخش راه اندازی شده است و این امر میتواند نویدبخش جهشی موثر و رشد و نمو دانشجویان این حوزه در آینده ای نچندان دور باشد.

وی در ادامه افزود: در آینده ای نزدیک به حول قوه ی الهی، دانشکده ی دامپزشکی نیز در این منطقه تأسیس خواهد شد که خوشبختانه طی مکاتبات انجام شده و اقدامات صورت گرفته، موافقت اولیه ی احداث این مجموعه ی تخصصی را گرفته ایم و برای اجرای آن درحال رایزنی با مسئولین مربوطه هستیم.

ایشان در پایان سخنان خود با اشاره به شروع فاز مطالعاتی و چگونگی انتقال گاز مصرفی این گلخانه، با آرزوی توفیق روزافزون برای تمام عوامل و دست اندکاران احداث این گلخانه و ابراز امیدواری به اجرای هرچه بیشتر چنین طرح هایی در سطح منطقه خاطر نشان ساخت: با اجرای چنین طرح هایی در سطح منطقه و با توجه به ایجاد خودکفایی و إتکاء به توان داخلی بوسیله ی آن، علیرغم مشکلات موجود چه در بحث مقابله با کمبود منابع آبی و چه در خصوص اشتغال زایی، به شکوفایی چشمگیری دست یابیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *