آخرین اخبار

در پیام رهبر انقلاب به مجلس دهم تأکید گردید: اقتصاد مقاوم و فرهنگ اسلامی، دو اولویت فوری مجلس دهم

حماسه سازان ، نخستین نشست علنی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شنبه (۸ خردادماه ۹۵) در صحن علنی مجموعه بهارستان و با حضور رؤسای قوای مجریه و قضاییه، مسئولان لشکری و کشوری،  جمعی از خانواده‌های شهداء، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزرا و معاونان رئیس‌جمهور، سفرا و رؤسای دفاتر نمایندگی کشورهای خارجی، استانداران، نمایندگان ولی‌فقیه […]

اشتراک گذاری
09 خرداد 1395
کد مطلب : 22133

حماسه سازان ، نخستین نشست علنی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شنبه (۸ خردادماه ۹۵) در صحن علنی مجموعه بهارستان و با حضور رؤسای قوای مجریه و قضاییه، مسئولان لشکری و کشوری،  جمعی از خانواده‌های شهداء، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزرا و معاونان رئیس‌جمهور، سفرا و رؤسای دفاتر نمایندگی کشورهای خارجی، استانداران، نمایندگان ولی‌فقیه و ائمه جمعه سراسر کشور، رؤسای دانشگاه‌های سراسر کشور، رئیس نمایندگی‌های کشورهای خارجی و جمع دیگری از مسئولان کشوربرگزار شد.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، ابتدا پیام مقام معظم رهبری برای مجلس دهم قرائت شد و سپس وزیر کشور گزارشی از روند برگزاری انتخابات مجلس دهم ارائه داد.

پس از آن مراسم تحلیف منتخبین ملت برگزار شد که در آن منتخبین برای مجلس دهم طبق اصل ۶۷ قانون اساسی سوگند یاد کردند.

متن سوگند بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«من‏ در برابر قرآن‏ مجید، به‏ خدای‏ قادر متعال‏ سوگند یاد می‏‌کنم‏ و با تکیه‏ بر شرف‏ انسانی‏ خویش‏ تعهد می‏‌نمایم‏ که‏ پاسدار حریم‏ اسلام‏ و نگاهبان دستاوردهای‏ انقلاب‏ اسلامی‏ ملت‏ ایران‏ و مبانی جمهوری‏ اسلامی‏ باشم‏، ودیعه‌ای‏ را که‏ ملت‏ به‏ ما سپرده‏ به عنوان‏ امینی‏ عادل‏ پاسداری‏ کنم‏ و در انجام وظایف‏ وکالت‏، امانت‏ و تقوی‏ را رعایت‏ نمایم‏ و همواره‏ به‏ استقلال‏ و اعتلای کشور و حفظ حقوق‏ ملت‏ و خدمت‏ به‏ مردم‏ پایبند باشم‏،  از قانون‏ اساسی‏ دفاع‏کنم‏ و در گفته‏‌ها و نوشته‏‌ها و اظهارنظرها، استقلال‏ کشور و آزادی مردم‏ و تأمین‏ مصالح‏ آنها را مد نظر داشته‏ باشم‏.»

نکات حائز اهمیت این مراسم : نمایندگان‏ اقلیت‌های‏ دینی‏ این‏ سوگند را با ذکر کتاب‏ آسمانی‏ خود یاد کی کنند و نمایندگانی‏ که‏ در جلسه‏ نخست‏ شرکت‏ ندارند، باید در اولین‏ جلسه‏‌ای‏ که حضور پیدا می‏‌کنند، مراسم‏ سوگند را به‏ جای‏ آوردند.

بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، ۲ نفر از مسن‌ترین نمایندگان مجلس به عنوان رئیس و نایب رئیس و ۲ نفر از جوان‌ترین نمایندگان به عنوان دبیران هیأت رئیسه سنی مجلس تعیین می‌شوند که وظایفی مانند ‌اداره جلسه افتتاحیه، ‌انجام مراسم تحلیف و اجرای انتخابات هیأت رئیسه موقت و تعیین شعب ۱۵ گانه را بر عهده دارند.

عبدالرضا هاشم‌زائی منتخب مردم تهران متولد ۱۳۲۳ به عنوان رئیس، سیدمصطفی ذوالقدر منتخب مردم میناب متولد ۱۳۲۵ به عنوان نایب رئیس، سیده فاطمه حسینی منتخب مردم تهران متولد ۱۳۶۴ و سمیه محمودی منتخب مردم شهرضا متولد ۱۳۶۳ به عنوان دبیران هیأت رئیسه سنی مجلس دهم، در جایگاه هیأت رئیسه مجلس حضور یافتند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با سپاس از حضور حماسی مردم در انتخابات مجلس قانون‌گذاری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به دنبال کردن الزامات تحقق اقتصاد مقاوم و گسترش و تعمیق فرهنگ اسلامی، و همچنین پرهیز از سرگرم شدن به زایده‌های جناحی و غالب‌ساختن انگیزه‌های شخصی بر مصالح عمومی توصیه و خطاب به آنان تأکید کردند: وظیفه‌ی انقلابی و قانونی شما آن است که مجلس را سنگری استوار در برابر ترفند و فسون و افزون‌خواهی گستاخانه‌ی استکبار و نقطه‌ی اتکای درخشانِ مردم مؤمن و انقلابی بسازید.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاوم با همه الزامات قطعی آن و نیز تلاش مجدّانه برای گسترش و ژرف‌سازی فرهنگ اسلامی، دو اولویت فوری کنونی است. اولویتهای مهمّ دیگری در بخشهای گوناگون مربوط به اقتدار ملی و استحکام امنیت و مصونیت کشور، وجود دارد که تضمین‌کننده‌ی استقرار عدالت اجتماعی و استقلال و پیشرفت کشور است. شناخت این اولویتها از جمله‌ی وظایف نمایندگان و در دسترس ذهن هوشمند آنان است.

منتخبین مجلس دهم ‌‌پس از استماع پیام مقام معظم رهبری و گزارش وزیر کشور و ادای ‌سوگند، ‌با حضور در مرقد امام‌خمینی (ره) با آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و شهدا تجدید میثاق کردند.

شایان ذکر است که حسینعلی حاجی، منتخب مردم شریف شهرستانهای شاهین شهر و میمه و برخوار در انتخابات دهمین دوره مجلس که برای دومین دوره پیاپی نمایندگی مجلس را بر عهده می گیرد در مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی حضور یافت و با ادای سوگند و امضاء سوگند نامه و حضور در مراسم تجدید بیعت با امام راحل (ره) امید استمرار فعالیت خستگی ناپذیر و جدیت در ادای وظایف نمایندگی در راستای اهداف والای نظام مقدس اسلامی و خدمت صادقانه به مردم منطقه را صد چندان نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *