آخرین اخبار

حاجی دلیگانی خبر داد: نامه نمایندگان به رییس مجلس برای حل مشکل ۱۰هزار بازنشسته پیش ازموعد/دولت لایحه بدهد

تهران-ایرنا- عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از تدوین نامه نمایندگان برای حل مشکل ۱۰هزار بازنشسته پیش از موعد خبر داد و گفت: در این نامه از علی لاریجانی درخواست شده که از دولت بخواهد برای حل این مشکل لایحه ای ارائه کند. حسینعلی حاجی دلیگانی روز چهارشنبه گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درمورد […]

اشتراک گذاری
29 اردیبهشت 1395
کد مطلب : 22034

201605101788212482_Orig

تهران-ایرنا- عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از تدوین نامه نمایندگان برای حل مشکل ۱۰هزار بازنشسته پیش از موعد خبر داد و گفت: در این نامه از علی لاریجانی درخواست شده که از دولت بخواهد برای حل این مشکل لایحه ای ارائه کند.

حسینعلی حاجی دلیگانی روز چهارشنبه گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درمورد حذف تبصره ۱۲ الحاقی از لایحه بودجه سال ۱۳۹۵مربوط به بازنشستگان پیش از موعد اظهار داشت: بر اساس قانونی که در دولت قبل وجود داشت، کارمندان با ۲۵ سال سابقه کار بازنشسته می شدند، آنان که سنواتشان با صندوق بازنشستگی کشوری بوده هنوز حقوق خود را بر اساس ۳۰ سال خدمت دریافت می کنند ولی کسانی که سنوات آنان از سوی سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شد نزدیک یک سال است که بر اساس رای دیوان عدالت اداری حق و حقوقشان تضعیف شده است.
وی افزود: بر اساس این رای، یک سوم حقوق بازنشستگان پیش از موعد که تا یک سال پیش دریافت می کردند، کسر شده و این باعث شده که زندگی آنان تحت تاثیر قرار گیرد که این نوعی تبعیض است.
نماینده مردم شاهین شهرومیمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این موضوع چندین بار در مجلس بررسی شد، یکبار این موضوع به صورت استفساریه و بار دیگر طرح آن در مجلس مطرح شد که شورای نگهبان آن را رد و اعلام کرد که دارای بارمالی است.
حاجی دلیگانی تصریح کرد: در سال ۹۵ از محلی اعتباری در نظر گرفتیم و این موضوع را در بودجه سال جاری لحاظ کردیم ولی شورای نگهبان آن را دارای ایراد دانست و بیان کرد که نمی توان منابع آن را تامین کرد.
وی تصریح کرد: این موضوع در کمیسیون تلفیق اصلاح شد اما شورای نگهبان بار دیگر ایراد گرفت از این رو اعضای این کمیسیون به حذف این تبصره رای دادند.
نماینده مردم شاهین شهر ومیمه و برخوار در مجلس ادامه داد: در این راستا ما تصمیم گرفتیم که نامه ای تنظیم کرده و به رییس مجلس شورای اسلامی ارائه کنیم تا این نامه را به دولت ارسال کند.
حاجی دلیگانی با بیان این که در این نامه از دولت درخواست شده لایحه ای به مجلس ارائه کند، تاکید کرد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاون رفاهی وی تاکید دارند که حق با بازنشستگان پیش از موعد تامین اجتماعی است و حق آنان تضعیف شده است اما جای تعجب دارد که چرا سازمان تامین اجتماعی نوع دیگری رفتار می کند.
وی همچنین گفت: اگر این موضوع به نتیجه نرسد ما سعی می کنیم بندی در لایحه برنامه ششم توسعه لحاظ یا در آینده طرحی تهیه کنیم.
وی تاکید کرد: در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا این نامه را در مجلس نهم به رییس مجلس ارائه کنیم یا صبر کرده و آن را در مجلس دهم به دولت ارسال کنیم.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: اگر بنا باشد این نامه در مجلس نهم ارائه شود امضاهای آن در روز دوشنبه جمع آوری می شود.
به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هنگام بررسی بخش هزینه ای تبصره الحاقی ۱۲ لایحه بودجه سال جاری به منظور تامین بار مالی طرح الزام سازمان تامین اجتماعی مصوب ۱۸ آذرماه ۱۳۹۳ و پرداخت مابه التفاوت حقوق سنوات ارفاقی در برقراری مستمری بازنشستگان پیش از موعد و مشمولین سازمان تامین اجتماعی، طبق میانگین حقوق مبنای تعیین حق بیمه پرداختی دو سال آخر بیمه پردازی سنوات ارفاقی، دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی مکلف شدند اعتبار مورد نیاز را از محل اعتبارات هزینه ای مصوب دستگاه ها یا با استفاده از منابع مالی خود برای هزینه ما به التفاوت حقوق سنوات ارفاقی به سازمان تامین اجتماعی منظور و پرداخت کند.
اما شورای نگهبان این تبصره را مغایر اصل ۱۵۳ قانون اساسی دانست و کمیسیون تلفیق این تبصره را حذف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *