آخرین اخبار

مشروح مناظره حسینعلی حاجی و حسین کنعانی مقدم درباره لایحه شفاف سازی هزینه های انتخابات

حاجی: لایحه شفافیت مالی انتخابات باعث جلب اعتماد مردم می شود / کنعانی مقدم: با شفاف سازی موافق اما با این لایحه مخالفم خبرگزاری رسا ـ حاجی با تاکید بر ضرورت لایحه شفافیت مالی انتخابات، گفت: شش نکته اساسی این لایحه شامل هزینه های مجاز انتخاباتی، محل تامین هزینه ها، هزینه های ممنوع، نوع هزینه […]

اشتراک گذاری
10 آذر 1394
کد مطلب : 20289

حاجی: لایحه شفافیت مالی انتخابات باعث جلب اعتماد مردم می شود / کنعانی مقدم: با شفاف سازی موافق اما با این لایحه مخالفم

خبرگزاری رسا ـ حاجی با تاکید بر ضرورت لایحه شفافیت مالی انتخابات، گفت: شش نکته اساسی این لایحه شامل هزینه های مجاز انتخاباتی، محل تامین هزینه ها، هزینه های ممنوع، نوع هزینه ها، داشتن حساب مشترک و دفاتری جهت ثبت و نحوه کمک احزاب به نماینده می شود که باعث جلب اعتماد مردم و نظارت دستگاه ها می شود، کنعانی مقدم نیز تأکید کرد: من با شفاف سازی انتخابات موافق هستم ولی با این لایحه مخالفم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، مناظره با موضوع «لایحه شفافیت مالی انتخابات» با حضور حسینعلی حاجی، نماینده اصولگرای مردم شاهین شهر و میمه و  برخوار و میمه در مجلس و همچنین حسین کنعانی مقدم دبیر کل حزب سبز و رئیس کمیته طرح و اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام در رادیو اقتصاد برگزار شد.

 

در ابتدای این مناظره حسینعلی حاجی با اشاره به ضرورت لایحه شفافیت مالی انتخابات، اظهار کرد: هر چقدر در این زمینه شفاف تر عمل کنیم بهتر است و خواص زیاد دارد از جمله اینکه اعتماد عمومی مردم را بیشتر می توان جلب کرد و باعث نظارت بیشتر مردم و دستگاه های ناظر می شود.

 

نماینده مردم شاهین شهرو میمه و برخوار  در مجلس افزود: این لایحه فقط اختصاص به انتخابات مجلس شورای اسلامی ندارد بلکه شامل انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر هم می شود، شش نکته اساسی در این لایحه آمده است که شامل هزینه های مجاز انتخاباتی، محل تامین هزینه ها، نباید ها و هزینه های ممنوع، نوع هزینه ها، داشتن حساب مشترک و دفاتری جهت ثبت و نحوه کمک احزاب به نماینده می شود.

 

وی گفت: از اشکالات و کاستی های این لایحه ضمانت اجرایی آن است که در لایحه دیده نمی شود.

 

حسین کنعانی مقدم نیز در ابتدای صحبت‌های خود گفت: من با شفاف سازی انتخابات موافق هستم ولی با این لایحه مخالفم، زیرا در آستانه انتخابات تصویب این لایحه با توجه به اینکه ساز و کار آن مشخص نشده مشکل خواهد بود، از طرفی کسی حاضر نخواهد بود که دارایی های خود را اعلام کند و باعث کاهش تعداد نامزدهای انتخاباتی می شود.

 

وی تصریح کرد: اگر دولت با اختصاص یارانه برای تبلیغات انتخابات هزینه ها را کاهش دهد و منابع مشخصی برای این کار در نظر بگیرد دیگر کسی به سراغ پول های کثیف و ممنوع نمی رود و از طریق این منابع هزینه های تبلیغاتی خود را تامین می کند.

 

حاجی اظهار کرد: تصویب این لایحه ساز و کار مشکلی ندارد و می توان برای افراد چار چوب کلی برای شرکت در انتخابات تبیین کرد، در این لایحه محل تامین هزینه ها مشخص شده، باید تلاش کرد این لایحه تکمیل شود تا در همین انتخابات آینده استفاده شود.

 

حاجی: باید فرهنگ پرهیز از ولخرجی و پر خرجی در انتخابات را گسترش دهیم/ هزینه های گزاف تبلیغات دل طبقات محروم را به درد می آورد

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس بیان داشت: ما باید فرهنگ پرهیز از ولخرجی و پر خرجی را گسترش دهیم و مردم را ترغیب کنیم که به نامزدهایی که تبلیغات ساده ترو کم هزینه تری دارند متمایل شوند، همه ما شاهدیم که فردای انتخابات پوسترها و کاغذها در کف خیابان ها ریخته و در این میان دل کسانی که به نان شب خود محتاجند به درد می آید، نباید شرایطی ایجاد شود که مصرف گرایی ترویج پیدا کند.

 

کنعانی مقدم گفت: نظارت بر انتخابات وظیفه شورای نگهبان است و دولت نباید در این خصوص برای خود تکلیف تعیین کند و وزارت کشور مسئولیتی برای نظارت ندارد.

 

حاجی در پاسخ به کنعانی مقدم گفت: برای ورود متن ها به مجلس و تصویب آن ها چهار مسیر وجود دارد که شامل قوه قضاییه، شوراهای اسلامی، مجلس و دولت می شود، دولت می تواند متن را در قالب لایحه به مجلس ارائه دهد.

 

وی ادامه داد: تفسیر قانون اساسی در انحصار شورای نگهبان است ولی تفسر بقیه قوانین عادی با مجلس شورای اسلامی است، ارائه لایحه خود نوعی شفاف سازی است، مجلس نهم به دو فوریت رای نداد بخاطر اینکه می خواست فرصت بیشتری داشته باشد ولی در یک فوریت بیشتر از آرایی که برای دو فوریت نیاز بود رای مثبت داد.

 

حاجی: نمایندگان مجلس انعکاس دهنده آرای مردم و حافظ منافع مردم هستند/ کنعانی مقدم: بیشتر پول های انتخابات از منابع دولتی و رانت های سیاسی است

در ادامه این مناظره کنعانی مقدم گفت: نمایندگان مجلس انعکاس دهنده آرای مردم هستند و به دنبال حفظ منافع مردم هستند ولی در برخی مواقع گروه هایی با مصاحبه های سیاسی و مطبوعاتی جو مجلس را به سمتی که حافظ منافع شان باشد می برند ولی خوشبختانه مجلس به فکر حفظ منافع مردم است و به امر شفاف سازی و پاک سازی اهمیت می دهد.

 

حاجی با گله مندی از برخی از رسانه ها اظهار داشت: اینکه رسانه ها نقاط ضعف را به جامعه و مسئولین بیان کنند درست است ولی برخی از رسانه ها به سراغ موارد مثبتی که وجود دارد نمی روند، به عنوان مثال نمایندگانی در مجلس هستند که از خودرو شخصی خودشان برای امورات مجلس استفاده می کند، رسانه ها باید این گونه موارد را بدون ذکر نام به مردم معرفی کنند و فقط تخلفات را اعلام نکنند و باید به سمت سوژه هایی رفت که به مردم امید بیشتری بدهد.

 

کنعانی مقدم گفت: بیشتر پول هایی که به انتخابات ورود پیدا می کند یا از منابع دولتی و یا اقتصادی و یا از رانت های سیاسی است که معمولا همه این منابع مالی در بدنه دولت است، ما با اینکه مردم کمک کنند هیچ مشکلی نداریم و استقبال می کنیم، دولت باید از ورود منابع مالی غیرمجاز به انتخابات جلوگیری کند.

 

حاجی در پاسخ به کنعانی مقدم بیان داشت: قانون اساسی یک سری اختیارات را به مجلس داده که مصوبات هیئت وزیران در آنجا با روح قوانین منطبق می شود اگر مغایرت داشته باشد ابطال می شود، در شورای نگهبان نیز زمانی که متنی وارد آن می شود متن بررسی می شود که یا مغایرت و یا عدم مغایرت را اعلام می کند.

نماینده مردم شاهین شهرو میمه و برخوار در مجلس ادامه داد: مجلس که از لحاظ گرایش سیاسی بیشتر اصولگرا محسوب می شود از این لایحه استقبال وبژه ای کرد، کسی که حسابش پاک است از محاسبه باکی ندارد.

 

وی با اشاره به اولین نکته در ماده ۱ این لایحه تصریح کرد: منابع نقدی و غیرنقدی مجاز در انتخابات شامل چهار منبع می شود که این منابع شامل دارایی های شخصی، کمک های مستقیم احزاب سیاسی که دارای مجوز هستند، کمک های اشخاص حقیقی که ایرانی باشند و منابع و امکانات عمومی که مجاز شناخته شدند می باشد.

 

حاجی در ادامه گفت: ماده ۲ به نبایدها و اینکه چه منابعی را نمی توان استفاده کرد می پردازد که شامل کمک های بیگانگان اعم از دولت ها یا اشخاص حقیقی و یا حقوقی، استفاده از منابع نا مشروع و کمک های دستگاه های دولتی و غیر دولتی می شود.

 

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس خاطرنشان کرد: ماده ۳ لایحه هزینه های انتخاباتی هر داوطلب را مشخص می کند که شامل هزینه های دایر کردن محل ستاد و اجاره بها و هزینه های حمل و نقل، هزینه های تجمع عمومی مرتبط با اهداف انتخاباتی، هزینه های تبلیغات مجاز و هزینه و حق الزحمه عوامل اجرایی می شود.

 

وی ادامه داد: طبق ماده ۴هر کسی که داوطلب حضور در انتخابات است باید حسابی را بعنوان محل واریز و برداشت پول مشخص کند و شماره و مشخصات و گواهی بانک و مشخصات یک نفر را بعنوان نماینده مالی به وزارت کشور ارائه دهد که وزارت کشور هم یک نسخه از آن را به شورای نگهبان تحوبل می دهد.

 

حاجی با اشاره به ماده ۵ لایحه اظهار داشت: داوطلبان شرکت در انتخابات موظفند تمامی منابع و مصارفشان که مرتبط با فعالیت انتخاباتی خودشان است را در دفاتر یا یک سامانه مخصوص ثبت کنند به گونه ای که از طریق هیئت های اجرایی قابل رسیدگی و حسابرسی باشد.

 

نماینده مردم شاهین شهرو میمه و برخوار در مجلس تصریح کرد: در ماده ۶به احزاب و تشکل های سیاسی این اجازه داده شده که کلیه هزینه های مرتبط با فعالیت های انتخاباتی را در دفاتر یا سامانه مخصوصی ثبت کنند تا قابل دسترسی باشد.

 

وی اظهار کرد: مجلس این لایحه را در اولویت قرار داده و چون یک فوریت آن تصویب شده دیگر در صف قرار نمی گیرد و چون مجلس به آن اولویت داده در حال حاضر در کمیسیون قرار دارد و اگر ۵۰ امضا برای آن جمع آوری شود در اولویت بالا قرار می گیرد و ان شاءالله به سرانجام می رسد.

 

کنعانی مقدم در پایان گفت: قبل از اینکه این مباحث بخواهد به جایی برسد حتما باید در مجلس بحث حقوقی و قانونی این لایحه بررسی شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *