آخرین اخبار

حاجی در اخطار قانون اساسی: استانی شدن انتخابات هزینه‌های برگزاری انتخابات را ۳۰ برابر افزایش می‌دهد

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم شاهین‌شهرومیمه وبرخوار در مجلس با بیان اینکه استانی شدن انتخابات مجلس هزینه‌ها را افزایش می‌یابد، میزان این افزایش هزینه‌ها را ۳۰ برابر برشمرد. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر ومیمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی مجلس در اخطاری با استناد به […]

اشتراک گذاری
28 خرداد 1394
کد مطلب : 18517

2015-06-18_132733

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم شاهین‌شهرومیمه وبرخوار در مجلس با بیان اینکه استانی شدن انتخابات مجلس هزینه‌ها را افزایش می‌یابد، میزان این افزایش هزینه‌ها را ۳۰ برابر برشمرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر ومیمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی مجلس در اخطاری با استناد به اصل ۷۵ قانون اساسی اظهار داشت: هر کدام از مواد طرح استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی است و هزینه‌ها را بالا می‌برد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان نیز از این موضوع ایراد می‌گیرد، گفت: امروز در هر حوزه انتخابیه‌ای که انتخابات مجلس برگزار می‌شود، تعداد مشخصی از افراد عضو هیئت اجرایی و نظارت بر انتخابات هستند و وقتی انتخابات استانی شود، تعداد این افراد افزایش می‌یابد.

این نماینده مجلس ادامه داد: بنده بررسی کردم و مشخص شد که با استانی شدن انتخابات در هر شعبه‌ای که انتخابات برگزار شود، هزینه‌ها ۳۰ برابر می‌شود و در کل کشور هم به طور میانگین افزایش هزینه‌ها به همین میزان است چرا که تعداد افرادی که برای نظارت و اجرای انتخابات سر صندوق‌ها می‌آیند و تعداد شبانه‌روزهایی که آنها برای شمارش آرا باید بایستند، افزایش قابل ملاحظه‌ای دارد و اینها هزینه‌بر است. همچنین اوراقی که چاپ می‌شود و برگه‌های رای نیز باید تعدادشان بیشتر باشد که این موضوعات هزینه زیادی را تحمیل می‌کند.

محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس نیز در پاسخ به این اخطار قانون اساسی گفت: این بحث مربوط به کلیات این طرح بود و اکنون مواد این طرح در حال بررسی است. همچنین اگر شورای نگهبان در این زمینه ایرادی داشته باشد ما موظف به رفع آن هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *