آخرین اخبار

در جلسه ویژه مجلسی‌ها با دولت اعلام شد؛ گزارش دولت به مجلس از کاهش ۲۰ درصدی صادرات غیرنفتی در فروردین ۹۴

خبرگزاری تسنیم: طبق گزارش رسمی بانک مرکزی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، حجم صادرات غیرنفتی در فروردین سال ۹۴ نسبت به فروردین ۹۳ معادل ۲۰ درصد کاهش داشته است. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بررسی آخرین وضعیت صادرات غیرنفتی کشور با حضور رئیس کل بانک مرکزی، رئیس کل گمرک ایران، رئیس اتاق بازرگانی […]

اشتراک گذاری
26 اردیبهشت 1394
کد مطلب : 18041
صادرات
خبرگزاری تسنیم: طبق گزارش رسمی بانک مرکزی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، حجم صادرات غیرنفتی در فروردین سال ۹۴ نسبت به فروردین ۹۳ معادل ۲۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بررسی آخرین وضعیت صادرات غیرنفتی کشور با حضور رئیس کل بانک مرکزی، رئیس کل گمرک ایران، رئیس اتاق بازرگانی ایران، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و سایر دست‌اندرکاران موضوع طی هفته گذشته در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس انجام شد.

حسین علی حاجی در تشریح جزئیات این جلسه به خبرنگار ما گفت: در این جلسه ابتدا گزارشی از آخرین وضعیت صادرات غیرنفتی کشور توسط رئیس کل بانک مرکزی و رئیس کل گمرک ارائه شد که براساس آن در مجموع در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ میزان صادرات در این بخش ۱۹ درصد رشد داشته است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأکید براینکه صادرات غیرنفتی با لحاظ میعانات گازی و محصولات پتروشیمی در نظر گرفته شده است، گفت: براساس گزارش رسمی اعلام شده از سوی بانک مرکزی و دولت نسبت به صادرات غیرنفتی در فروردین ۹۴ نسبت به فروردین ۹۳ معادل ۲۰ درصد کاهش یافته است.

وی در پاسخ به اینکه علت کاهش میزان صادرات غیرنفتی در فروردین ماه چه بوده است؟ تصریح کرد: مسئولان دولتی حاضر در جلسه علت کاهش صادرات این بخش را تعطیلات اعلام کردند! درحالی که سال قبل هم همین تعطیلات وجود داشت ولی حجم صادرات غیرنفتی کم نشده بود.

حاجی اضافه کرد: همچنین طبق گزارشی که بانک مرکزی به صورت رسمی ارائه داد میزان صادرات غیرنفتی طی سال‌های ۷۹ تا ۹۳ نشان می‌دهد هر ساله صادرات این بخش رو به رشد بوده و در سال ۹۰ به اوج خود رسیده است؛ البته این میزان در سال‌های ۹۱ و ۹۲ کم ولی در سال ۹۳ مجدد تقویت شده است.

نماینده مردم شاهین شهرومیمه/برخوار در مجلس همچنین گفت: بیش از ۹۰ درصد صادرات غیرنفتی به کشورهای آسیایی و تنها پنج درصد به کشورهای اروپایی انجام شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *