آخرین اخبار

نماینده مردم شریف شاهین‌شهر،میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی: هیچ مجموعه کارشناسی تاکنون فنداسیون استانی شدن انتخابات را تایید نکرده است /حق مردم در حوزه آبریز زاینده‌رود زنده شد

به گزارش حماسه‌سازان، حسینعلی حاجی صبح امروز با حضور در رادیو اصفهان به سؤالات گوینده این برنامه در مورد تحولات کشوری، استانی و همچنین حوزه انتخابیه‌اش پرداخت و ابتدا در پاسخ به سؤالی مبنی بر استانی شدن انتخابات اظهار کرد: مخالفت خود با اجرایی شدن طرح استانی شدن انتخابات به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های مناسب […]

اشتراک گذاری
21 اردیبهشت 1394
کد مطلب : 17948

article

به گزارش حماسه‌سازان، حسینعلی حاجی صبح امروز با حضور در رادیو اصفهان به سؤالات گوینده این برنامه در مورد تحولات کشوری، استانی و همچنین حوزه انتخابیه‌اش پرداخت و ابتدا در پاسخ به سؤالی مبنی بر استانی شدن انتخابات اظهار کرد: مخالفت خود با اجرایی شدن طرح استانی شدن انتخابات به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های مناسب و نبود تجربه کافی در استان‌ها را بار دیگر اعلام می‌کنم.

وی افزود: این طرح مردم استان‌های کشور را به‌یک‌باره با یک لیست انتخاباتی شامل ۳۵۰ نامزد انتخاباتی روبه‌رو می‌کند و چون کم‌حوصلگی از ویژگی‌های عصر حاضر محسوب می‌شود بنابراین به همین میزان احتمال انتخاب گزینش نشده و اتفاقی برخی نامزدها افزایش می‌یابد.

عضو هیئت‌رئیسه کمسیون برنامه‌وبودجه مجلس افزایش هزینه‌های انتخاباتی به شکل سرسام‌آور و اتلاف وقت بازرسان حوزه‌های انتخابیه در صورت وقوع احتمال بازشماری را از دیگر معضلات طرح استانی شدن انتخابات دانست و تصریح کرد: نمایندگان دارای صلاحیت در این روند ناچار به معرفی نمایندگان معتمدی برای بررسی روند اخذ رأی در حوزه‌های انتخابیه سراسر استان هستند اما آیا ممکن است که در هر مرکز تعیین‌شده اخذ رأی ۴۰۰ معتمد نامزدهای انتخاباتی حاضر باشند و آیا این مسئله باعث بروز برخی مشکلات نخواهد شد؟

وی با زیر سؤال بردن قوانین وضع‌شده برای طرح اخیر استانی شدن انتخابات گفت: بر اساس این طرح اگر یک نامزد انتخاباتی در حوزه اختصاصی انتخابیه خود ۷۰ درصد آرای مردمی را کسب کند اما موفق به اخذ حدنصاب رأی از کل استان نشود مجبور است صحنه رقابت را واگذار کند مسئله‌ای که در عمل به یاس و سرخوردگی مردم شهرستان‌ها منجر خواهد شد.

نماینده مردم شریف شاهین‌شهرو میمه و برخوار در مجلس به ایرادات شورای نگهبان به طرح پیشنهادی نمایندگان در خصوص استانی شدن انتخابات اشاره و خاطرنشان کرد: از نگاه شورای نگهبان این طرح بر اساس بند ۱۵ اصل ۳ قانون اساسی به اختلافات قومی، قبیله‌ای و محلی دامن می‌زند به‌طوری‌که بر مبنای این قانون همه ارکان حکومتی باید برای تحکیم برادری اسلامی و تعاون عمومی در میان همه مردم تلاش کنند این در حالی است که بر اساس اصل ۷۵ قانون اساسی نیز طرح استانی شدن انتخابات به دلیل افزایش هزینه‌های انتخاباتی به صلاح شرایط کشور نیست و بار سنگینی را بر اقتصاد کشور تحمیل می‌کند.

وی با اشاره به مغایرت طرح استانی شدن انتخابات با برخی قوانین دیگر ادامه داد: این طرح مشارکت عامه مردم در سرنوشت کشوری را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد و به همین دلیل نیز با اصول ۷۵، ۶ و ۶۹ قانون اساسی و نیز بند هشتم اصل ۱۳ این قانون در تضاد و مغایرت آشکار است.

حاجی با اعتقاد به اینکه استانی شدن انتخابات زمینه خروج افراد از ریل قانون و گرایش آن‌ها به رانت و رشوه را فراهم می‌کند، گفت: مجلس از مردم‌سالاری خارج‌شده و به سمت اشرافی گری تغییر موضع داده است؛ این خلاف مردم‌سالاری دینی است؛ استانی شدن انتخابات نامزدهای انتخاباتی را مجبور می‌کند تا از طریق جلب حمایت دیگران به عنوان اسپانسر وامدار دیگران شوند و به سوی رانت خواری گرایش یابند.

وی با بیان اینکه در استان اصفهان ۱۵ حوزه انتخاباتی وجود دارد، افزود: طبق قانون استانی شدن انتخابات مردم هر حوزه انتخابیه در استان اصفهان علاوه بر اینکه می‌توانند به نماینده شهر خود رأی بدهند می‌توانند به ۱۸ نماینده دیگر رأی بدهند.

نماینده مردم شریف شاهین‌شهرو میمه و برخوار در مجلس در توضیح این موضوع اظهار داشت: بدین‌صورت که ازبین آن تعداد کاندیداها ،کسیکه بتواند کف ۱۵ درصد رأی مردم حوزه فرعی را به دست بیاورد و بین آن‌ها بالاترین رأی را در حوزه اصلی (استان)به خود اختصاص دهد به‌عنوان منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شود.

وی با بیان اینکه هیچ مجموعه کارشناسی تاکنون فونداسیون استانی شدن انتخابات را تأکید نکرده است، یادآورشد: استانی شدن ارتباط مستقیم میان حاکمیت و مردم را با مشکل رو به رو می‌کند و به شکل قابل توجهی دسترسی نمایندگان با مردم را تحت الشعاع خود قرار می دهد؛ این طرح ورود افراد ظاهرساز و شعارگو را به مجلس شورای اسلامی تضمین می‌کند و از ورود افرادی که از توانمندی‌های قابل قبول برای خدمت به آحاد جامعه هستند جلوگیری می‌کند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طرح استانی شدن انتخابات نماینده توان پاسخگویی به چهار میلیون را ندارد، تصریح کرد: برخی می‌خواهند به این بهانه مقام نمایندگان مجلس را ارتقا ببخشند در حالی که این حرکت هیچ سودی به جز افزایش حجم مطالبات مردمی از همه نمایندگان مجلس نخواهد داشت.

وی با اعتقاد به اینکه انتخابات عرصه تشکیل احزاب نیست، ادامه داد: انتخابات عرصه تشکیل احزاب نیست چرا که وجود چنین نگرشی در فضای سیاسی جامعه منجر به شکل‌گیری ائتلاف‌هایی می‌شود که یک‌شبه ایجاد می‌شوند و پس از برگزاری انتخابات نیز برای همیشه به فراموشی سپرده می‌شوند.

حاجی در پاسخ به سوالی مبنی بر پیگیری مسائل و مشکلات حوزه آبریز زاینده رود عنوان کرد: متاسفانه در چند سال اخیر هیچ گونه حقی از این حوزه آبریز به مردم و کشاورزان داده نشده بود اما با پیگیری هایی که از طریق وزارت جهاد کشاورزی و نیرو به عمل آوردیم توانستیم حق مردم را در حوزه آبی زاینده رود زنده کنیم.

وی با تقدیر و تشکر از مسئولین مربوطه در حوزه آبریز زاینده رود خاطرنشان کرد: اختصاص آب از حوزه زاینده رود به کشاورزان حوزه انتخابیه ام در شهرستانهای شاهین شهر، میمه و برخوار موجب شد که ۳ هزار هکتار از اراضی این دو شهرستان به زیر کشت غلات برود.

نماینده مردم شریف شاهین شهرو میمه و برخوار در مجلس در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اقدمات صورت گرفته در مورد صنایع آلاینده دو شهرستان بیان داشت: خوشبختانه سال گذشته دو سوال از وزیران نفت و نیرو در صحن علنی مجلس مطرح کردم که وزیران مربوطه قول مساعد دادند سوخت نیروگاههای واقع شده در سطح شاهین شهر، میمه و برخوار را به گاز تبدیل کنند.

وی ادامه داد: صنایع آلاینده در قانون مشخص و تعریف شده اند به همین خاطر باید سهم آلایندگی خود راجهت ایجاد فضای سبز و غیره به مردم آن منطقه پرداخت کنند.

حاجی با بیان اینکه امروزه از پساب به‌عنوان یک طلای روان نام برده می‌شود، تصریح کرد: با توجه به وضعیت خشک‌سالی‌های اخیر و به‌ویژه افت آب‌های زیر‌زمینی در منطقه شاهین‌شهر و همچنین شهرستان برخوار ظرف چند سال گذشته بالغ ‌بر ۲۳۰ متر از آب‌های سطحی این منطقه پایین رفته است.

وی با بیان اینکه شهرستان‌های شاهین‌شهر، میمه و برخوار با یک فاجعه بزرگ زیست‌محیطی روبه‌رو هستند، افزود: یکی از راهکارهایی که بایستی در این جهت به کار گرفته شود توسعه فضای سبز ، به‌خصوص در شرق شهرستان برخوار است.

ایشان بابیان اینکه روان شدن پساب بر روی خاک موجب تثبیت شن‌های روان وجلوگیری از پیشروی کویردر منطقه شده است، تأکید کرد: اگر چنانچه دیگر شاهد این اتفاق نباشیم شهرهای شهرستان برخوار از سکنه خالی خواهد شد و این امر تهدیدی برای شهر اصفهان محسوب می‌شود.

حاجی در پاسخ به سوالی در مورد تجمیع آلودگی در حوزه انتخابیه اش تاکید کرد: آلودگی هوای حوزه انتخابیه ام چیز غیر قابل انکاری است اما برای رفع این موضوع اراده چندانی توسط مسئولین با وجود پیگیری هایی که انجام داده ام وجود ندارد.

وی افزود: انتقال کوره ها و واحدهای آجر پزی باید در دستور کار مسئولین استان قرار گیرد تا شاهد کاهش آلودگی در شهرستانهای ذکر شده باشیم.

نماینده مردم شریف شاهین‌شهرو میمه و برخوار در مجلس در پاسخ به سوالی در مورد اقدامات انجام گرفته حوزه درمان و سلامت در حوزه انتخابیه اش ادامه داد: اقدامات و پیگیری های زیادی از طریق وزارت و بهداشت و درمان جهت تجهیز بیمارستانهای گلدیس و حضرت محمد (ص) میمه و همچنین ایجاد یک بیمارستان دولتی مجهز در شهرستان برخوار انجام داده ام که امیدوارم به زودی شاهد شکوفایی این مراکز درمانی جهت ارائه خدمات به مردم باشیم.

وی افزود: پیگیری های زیادی هم برای ایجاد مراکز فوریت های پزشکی در سطح دو شهرستان انجام داده ایم که عده ای از آنها به ثمر نشسته و عده دیگری در حال احداث هستند.

نماینده قوه مقننه در کارگروه اشتغال استان اصفهان در پاسخ به سوالی مبنی بر تلاش های صورت گرفته جهت رفع بیکاری در حوزه انتخابیه اش اظهار داشت: در ابتدا با ریشه یابی این مسئله و فهمیدن این موضوع که علت بیکاری در قشر تحصیل کرده جامعه چیست؟ به این نتیجه رسیدیم که متاسفانه نوع تحصیلاتی که دانشگاه ها به دانشجویان ارائه می دهند رشته هایی هستند که تنها دولت می تواند برای آنها اشتغال زایی کند به همین خاطر در ابتدا اقدام به تاسیس دو دانشکده فنی و حرفه ای در شهرستانهای شاهین شهر، میمه و برخوار کردیم که بتواند با دادن مهارت های لازم به دانشجویان عرصه کار را در صنعت برای آنها باز کند.

وی همچنین افزود: مشکلات صنایع مستقر در دو سطح دو شهرستان پیگیری و رفع شد تا جوانان جویای کار بتوانند به راحتی در این صنایع مشغول به کار شوند.

نماینده مردم شریف شاهین‌شهرومیمه و برخوار در مجلس بیان داشت: شهرک چاپ و نشر، منطقه ویژه اقتصادی هوایی، ایجاد شهرک‌های نمایشگاهی و فروشگاهی، ناحیه صنعتی گلستان میمه، مجتمع نان کمشچه، تأسیس بیمارستان مجهز دولتی در منطقه، ایجاد شهرک سلامت گرگاب، احداث مجتمع دامپروری مورچه‌خورت، حل مشکل فاضلاب دو شهرستان، کمپینگ گردشگری وزوان، احداث اماکن ورزشی، کیمیا شهر و پیگیری مسائل و مشکلات شهرک‌های صنعتی این دو منطقه از جمله پروژه‌هایی است که در این اطلاعات به‌دست‌آمده نیاز ضروری به پیگیری داشتند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد پیگیری های صورت گرفته برای ایجاد فضای ورزشی در سطح دو شهرستان بیان داشت: چند سال ورزشی در مجموعه دو شهرستان پیگیری و افتتاح و به بهره برداری رسید.

حاجی خاطرنشان کرد: شنبه همه هفته ها به‌جز روزهای تعطیل از هفت صبح تا ۱۹ عصر در هفت دفتر حوزه انتخابیه‌ام با مردم دیدار دارم و مسائل و مشکلات آن‌ها را پیگیری می‌کنم.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *