آخرین اخبار

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با تسنیم: میزان مالیات پرداختی استان اصفهان در بودجه ۹۴ کاهش یابد

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به وضعیت بودجه و مالیات استان اصفهان در لایحه بودجه سال آینده، اظهار داشت: نسبت به اصفهان دید همراه با نگاه عدالت‌محورانه وجود ندارد چرا که بالاترین سهم مالیاتی بعد از تهران متعلق به اصفهان بوده و در سال ۹۴ نیز هزار و […]

اشتراک گذاری
27 بهمن 1393
کد مطلب : 16958

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به وضعیت بودجه و مالیات استان اصفهان در لایحه بودجه سال آینده، اظهار داشت: نسبت به اصفهان دید همراه با نگاه عدالت‌محورانه وجود ندارد چرا که بالاترین سهم مالیاتی بعد از تهران متعلق به اصفهان بوده و در سال ۹۴ نیز هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به این مالیات افزوده شده است.

وی افزود: از نظر دریافتی، اصفهان در ردیف ۱۲ تا ۱۵ کشور قرار دارد به نحوی که مالیات دریافتی از استان اصفهان بودجه عمرانی ۱۱ استان دیگر را می‌پردازد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماده ۱۸۰ بیان کرد: ماده ۱۸۰ در زمینه متعادل‌سازی وضعیت عمرانی و خدمات زیربنایی، آموزشی، بهداشتی و طرح‌های هادی روستایی بوده و اعتباری است که از سرجمع ۲ درصد از اعتبارات کلی کشور جدا و برای متعادل سازی استان‌های کشور استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه نسبت سهم استان اصفهان بالغ بر ۳.۵۷ درصد از بودجه ماده ۱۸۰ برنامه پنجم است در حالی که جمعیت استان بیش از ۶ درصد را تشکیل می‌دهد، خاطرنشان کرد: در حالی که میزان دریافتی استان فارس ۶.۳۷ درصد و خراسان رضوی  ۵.۵۶ درصد است اما استان اصفهان ۳.۵۷ درصد دریافت کرده و نسبت به استان‌های بزرگی مانند خراسان رضوی، خوزستان و فارس فاصله ۵۰ درصدی دارد.

حاجی تصریح کرد: اکنون نیز اعتبارات این ماده که ۱۳۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۳ بوده برابر اخبار رسیده به ۸۸ هزار میلیارد تومان کاهش یافته و از این عدد ۴۵ هزار میلیارد تومان معادل با حدود ۴۰ درصد از آن ابلاغ شده است. همچنین ۳۱ هزار میلیارد تومان از آن یعنی ۲۸ درصد نسبت به کل تخصیص یافته در حالی که استان‌های دیگر هم عدد و هم تخصیص آنها بالاتر است.

وی گفت: شهرستان برخوار به عنوان یک شهرستان محروم با وجود جمعیت ۱۱۰ هزار نفری تنها ۳ میلیارد تومان از این عدد را به صورت اسمی شامل آن شده که مشخص نیست چه مقدار از آن تخصیص یابد اما اگر همین شهرستان با چنین وضعیتی در استان دیگری بود شاید ۲۰ میلیارد تومان دریافت می‌کرد.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار  در مجلس شورای اسلامی افزود: این قبیل رفتارها سبب می‌شود نقاط محروم استان محروم‌تر بماند و نقاط دیگر کشور که عنوان محرومیت برای آنها اطلاق می‌شود به وضعیت مطلوبی برسند و با وجود اجرای ماده ۱۸۰، شهرستان‌هایی که در استان اصفهان از محرومیت رنج می‌برند کماکان در محرومیت خود به سر می‌برند.

انتهای پیام/ج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *