آخرین اخبار

در گفتگوی ویژه خبری مطرح شد: حاجی دلیگانی:باید در بودجه ۹۴چند میلیون لیتر از واردات بنزین کاهش می یافت

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران حسینعلی حاجی دلیگانی و غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با حضور در برنامه ۲۱ دی ماه گفتگوی ویژه خبری به بررسی جایگاه اقتصادی مقاومتی در بوده سال ۹۴ پرداختند در ابتدای برنامه حاجی دلیگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا […]

اشتراک گذاری
22 دی 1393
کد مطلب : 16327

گفتگو

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران حسینعلی حاجی دلیگانی و غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با حضور در برنامه ۲۱ دی ماه گفتگوی ویژه خبری به بررسی جایگاه اقتصادی مقاومتی در بوده سال ۹۴ پرداختند

در ابتدای برنامه حاجی دلیگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا لایحه بودجه ۹۴ با اقتصاد مقاومتی تطبیق دارد اظهار داشت: مقام معظم رهبری برای اولین بار در سال ۸۹ در جمع کارآفرینان موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند.

وی با اشاره به  معنای واژه اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی به طور مختصر به معنای این است که ما تشخیص دهیم که چه فشارهایی بر اقتصاد ما وارد می شود و تلاش کنیم این فشارها را  بی اثر سازیم و اقتصاد خود را در مقابل آن مقاوم کنیم و از فشارها در جهت رشد اقتصادی کشور فرصت بسازیم.

حاجی دلیگانی با برشمردن سه ویژگی اصلی اقتصاد مقاومتی گفت: توانایی مقابله با فشارها قابلیت انعطاف در شرایط مختلف و تونایی عبور از بحران در کشور مولفه اصلی اقتصاد مقاومتی هستند که باالحمدالله در کشور ما ظرفیت های خوبی وجود دارد.

حاجی دلیگانی با تاکید بر ظرفیت های موجود در کشور اظهار داشت: کشورمان ۴ فصل آب و هوای متنوع، جاده ترانزیت، نیروی کار جوان و متخصص، منابع زیر زمینی خوب، صنعت گردشگری و هم چنین به آب های آزاد دسترسی دارد بنابراین می توان بر روی این ظرفیت ها تدابیری اندیشید و اقتصاد مقاومتی را پویاتر ساخت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به تحریم ها از سوی استکبار جهانی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در ۲۹ بهمن سال گذشته ۲۴ بند از سیاست مقاومتی را در بخش اقتصاد ابلاغ کرده است و ایشان وظیفه خود رادر این راستا انجام داده اند و در حال حاضر نوبت مجلس و دولت است که اقداماتی را داشته باشد.

وی افزود: ۱۱ ماه از آن روز می گذرد؛اما ما چه کرده ایم .البته غیر از مجلس و دولت قوه قضاییه و نیروهای مسلح نیز باید این موضوع را بررسی کنند بودجه کشور برنامه اصلی و سند دخل و خرج یک ساله کشور است و بادید دید که برای اجرای یک پنجم از برنامه پنج ساله که خود یک چهارم سند چشم انداز بیست ساله کشور است چه کرده ایم .

وی اضافه کرد: وقتی سیاست اقتصاد مقاومتی در سال گذشته ابلاغ شد بودجه بندی مراحل آخرش را می گذراند و سیاست های اقتصاد مقاومتی نمی توانست به طور کامل در آن لحاظ شود با یک مقایسه با سال های ۹۱ ،۹۲ و ۹۳ می توان دید که در بودجه بندی تفاوت زیادی نسبت به گذشته نبوده است.

سیاست ارزی و بانک مرکزی بر پاشنه ۶۶ سال گذشته می چرخد

این نماینده مجلس افزود: ۶۶ سال است که همین روال بودجه ریزی ادامه دارد درآمدهای نفتی، گمرک، مالیات طبق روال قبل است و سیاست ارزی و بانک مرکزی بر پاشنه ای می چرخد که در ۶۶ سال گذشته می چرخید،طرح های عمرانی همچون قبل دچار بیماری شده و در این لایحه درمانی برای آن دیده نشده است.همچنین هدفمندی یارانه ها در قیمت های حامل های انرژی نیز تفاوتی با گذشته نداشته و رویکرد خوبی نسبت به تولید و اشتغالزایی وجود نداشته است.

وی همچنین با اشاره به برخی از نکات منفی لایحه بودجه ۹۴ افزود: بدهی های دولت به سیستم های بانکی و پیمانکاران ، عدم تمرکز بودجه بندی در پروژه های ملی و توجه نکردن به استان ها و مناطق محروم از برخی از مواردی است که در بودجه به آن توجهی نشده است.

 کاهش چشمگیر واریزی به صندوق توسعه ملی در لایحه بودجه ارائه شده توسط دولت

وی در ادامه به مغایرت لایحه بودجه ارائه شده توسط دولت با بند ۱۸ اشاره کرد و اظهار داشت: هر ساله میزان واریزی در صندوق توسعه ملی باید ۳ درصد افزایش می یافت؛زیرا صندوق توسعه ملی یک صندوق بین نسلی است و برای  زیرساخت های کشور مهم است از همین رو از اول برنامه پنجم ۲۰ درصد بوده و به همین ترتیب باید در سال ۹۴ به ۳۲ درصد برسد اما در لایحه ۲۰ درصد است که این یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید مورد بحث قرار گیرد.

 پاداش به کارمندان خاص نشان از تخلف بعضی از شرکت های وابسته به دولت را دارد

حاجی دلیگانی در ادامه اشاره ای به محورهایی از سیاست اقتصاد مقاومتی داشت و گفت: سیاست اقتصادی مقاومتی ۲۴ محور دارد که یکی از آن اصلاح نظام درآمدی، شفاف سازی اقتصاد و مسائل مالی و مالیاتی است.

وی افزود: دولت ها از ابتدا به صورت پیوسته بودجه را نوشته و درصدی را روی آن محاسبه کرده اند که متاسفانه نتیجه آن علی رغم شرایط کشور پاداش به کارمندان خاص که نزدیک به دویست میلیون تومان می شد می باشد که نشان از تخلف بعضی از شرکت های وابسته به دولت را دارد از همین رو با توجه به محورهای اقتصاد مقاومتی باید بودجه تمامی شرکت ها بررسی شود.

عملکرد دولت در بخش حمایت از تولید باید بهتر شود

حاجی دلیگانی با اشاره به بند چهارم اقتصاد مقاومتی گفت: بند چهارم از محورهای اقتصاد مقاومتی موضوع توزیع عدالت از طریق یارانه ها از همین رو بین سال ۹۳ و ۹۴ هیچ تفاوتی را در لایحه نمی بینیم که از همین رو  متوجه می شویم در لایحه به اقتصاد مقاومتی توجهی نشده است.

حاجی دلیگانی با اشاره به افزایش فرآورده های نفتی گفت: نه تنها فرآورده های نفتی برای صادرات تولید نکرده ایم بلکه میزان واردات بنزین را از خارج از کشور افزایش داده ایم.

واردات روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین به کشور

وی با اشاره به افزایش واردات بنزین آن هم به صورت روزانه از خارج از کشور خاطر نشان کرد: روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین وارد کشور می شود.

حاجی دلیگانی با اشاره به تولید ۶ میلیون ریفرمیت توسط پتروشیمی خاطرنشان کرد: این ماده به پالایشگاه ها داده می شود و پس از فرآیندی در نهایت به بنزین تبدیل می شود.

باید در بودجه چند میلیون لیتر از واردات بنزین کاهش می یافت

حاجی دلیگانی با اشاره به این که اکنون ریفرمیت تولیدی را به امارات می دهیم و آن ها طی فرآیندی این ماده را به بنزین تبدیل می کنند و به ما می فروشند افزود: باید در بودجه به گونه ای پیش بینی می کردیم که چند میلیون لیتر از واردات بنزین کاهش می یافت.

وی با اشاره به این که باید مجلس و دولت دست به دست هم دهند گفت: محورشانزدهم سیاست های اقتصاد مقاومتی پیرامون هزینه ها مباحثی را مطرح کرده است.

حاجی دلیگانی با بیان این که چرا کشوری که تحریم است باید این همه افراد سفر به خارج از کشور داشته باشد؟.

وی با اشاره به این که ۱۶۶ هزار میلیارد تومان از ۲۲۴ هزار میلیارد تومان به بودجه جاری تعلق دارد افزود: قاطبه کارمندانمان ضعیف هستند پس باید به گونه ای عمل کنیم که کسی که کمتر دریافت می کند باید مورد تقویت قرار بگیرد.

اقتصاد مقاومتی به نفع عموم مردم است

حاجی دلیگانی با اشاره به این که باید به نفع مردم کار کنیم ادامه داد:  اقتصاد مقاومتی به نفع عموم مردم است زیرا مردم در رفاه بیشتری قرار می گیرد پس باید از خودمان شروع کنیم تا به پیشرفت دست یابیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *