آخرین اخبار

حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با تسنیم: مجلس قیمت نفت در بودجه ۹۴ را کمتر از ۷۰ دلار تصویب کند

خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مجلس باید قیمت این محصول را کمتر از ۷۰ دلار تصویب کند، گفت: اگر قیمت نفت در بودجه سال آینده بیش از ۷۰ دلار در هر بشکه تصویب شود، کشور با مشکلاتی روبرو خواهد شد. حسین حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس […]

اشتراک گذاری
03 دی 1393
کد مطلب : 16064

نفت

خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مجلس باید قیمت این محصول را کمتر از ۷۰ دلار تصویب کند، گفت: اگر قیمت نفت در بودجه سال آینده بیش از ۷۰ دلار در هر بشکه تصویب شود، کشور با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

حسین حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم بر ضرورت تصویب بودجه سال ۹۴ با محوریت کاهش وابستگی بودجه به نفت و توجه بر اولویت‌های اقتصاد مقاومتی تأکید کرد و گفت: بنده معتقدم که با توجه به روند نزولی قیمت نفت در بازارهای جهانی، مجلس باید قیمت این محصول را کمتر از ۷۰ دلار تصویب کند.
وی با هشدار نسبت به این موضوع که اگر قیمت نفت در بودجه سال آینده بیش از ۷۰ دلار در هر بشکه تصویب شود، کشور با مشکلاتی روبرو خواهد شد، افزود: اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل، کلید حل مشکلات کشور است که باید در تصویب لایحه بودجه سال آینده کشور به عنوان محور اصلی فعالیت‌ها و اقدامات دولت به آن توجه شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، گفت: برخی شواهد حکایت از ادامه روند کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی طی سال‌های آینده را دارد که این مسئله هم فرصت و هم تهدید برای ما محسوب می‌شود، به‌طوری که اگر اقتصاد کشور و لوایح سالانه بودجه همچنان بر درآمدهای نفتی متکی باشد، وجه تهدیدآمیز کاهش قیمت جهانی نفت بیشتر خود را نشان می‌دهد.
حاجی دلیگانی در همین زمینه تأکید کرد: با وجود روند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی، بهتر است دولت به سرفصل‌های اقتصاد مقاومتی بیشتر توجه کرده و برنامه‌ای برای اقتصاد بدون نفت تهیه و تدوین کند؛ البته مجلس نیز همکاری‌ها و همفکری‌های لازم را در این باره با دولت خواهد داشت.
وی همچنین پیشرفت‌های کشور در توسعه صنعت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی را کافی ندانست و افزود: معتقدم که توسعه محصولات فرآوری‌شده از نفت می‌تواند کشور را از خام‌فروشی و آسیب‌های پیرامونی آن خارج کند.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه توجه به مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی از سوی دولت را امری ضروری دانست و تصریح کرد: کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی یکی از مواردی است که دولت‌ها را برای بودجه‌نویسی با چالش‌های جدی روبرو کرده است، بنابراین بهتر است دولت از فرصت کاهش قیمت جهانی نفت نهایت استفاده را داشته و برنامه‌ریزی دقیقی در این جهت انجام دهد.
حاجی دلیگانی در پایان با ابراز امیدواری از اینکه نمایندگان مجلس در بررسی لایحه بودجه ۹۴، قیمت نفت را طوری پیش‌بینی کنند که کشور در سال آینده با کسری بودجه مواجه نشود، خاطر نشان کرد: کاهش وابستگی بودجه‌های سالانه کشور تاکنون در هیچ‌کدام از دولت‌‌ها محقق نشده که این امر آسیب‌های جدی را بر پیکره برنامه‌ریزی‌ها و اقتصاد کشور وارد کرده است، بنابراین معتقدم که باید با کمک همه دستگاه‌ها، از ادامه این روند جلوگیری شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *