آخرین اخبار

عضو کمیسیون بودجه مجلس: کاهش سهم صندوق توسعه ملی و افزایش درآمد مالیاتی دو منبع جبران کسری بودجه در لایحه ۹۴ است

اصفهان- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: کاهش سهم واریزی به صندوق توسعه ملی و افزایش درآمدهای مالیاتی دو منبع معرفی شده دولت برای جبران کسری بودجه در لایحه بودجه سال ۹۴ است. به گزارش ایرنا، حسینعلی حاجی دلیگانی روز دوشنبه در جمع تعدادی از استادان دانشگاه اصفهان با […]

اشتراک گذاری
03 دی 1393
کد مطلب : 16043

بودجه2

اصفهان- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: کاهش سهم واریزی به صندوق توسعه ملی و افزایش درآمدهای مالیاتی دو منبع معرفی شده دولت برای جبران کسری بودجه در لایحه بودجه سال ۹۴ است.

به گزارش ایرنا، حسینعلی حاجی دلیگانی روز دوشنبه در جمع تعدادی از استادان دانشگاه اصفهان با اشاره به برخی مفاد لایحه بودجه ۹۴ افزود: در سال ۹۴ باید حدود ۳۲ درصد از منابع حاصل از فروش نفت خام و سایر میعانات به صندوق توسعه ملی واریز شود اما دولت برای جبران کسری بودجه این سهم را به ۲۰ درصد کاهش داده است.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون هر سال باید سه درصد به سهم صندوق توسعه ملی اضافه شود، اظهار کرد: موضوع کاهش سهم واریزی به صندوق توسعه ملی برای جبران کسری بودجه در مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افزایش درآمدهای حاصل از مالیات نیز یکی دیگر از منابع جبران کسری بودجه در سال ۹۴ عنوان شده است در حالیکه ما هنوز سیستم جامع مالیاتی را به سمت دقیق بودن پیش نبرده ایم.

وی با طرح این سوال که ما چقدر چتر مالیاتی را به درستی بر سر همه مردم کشور پهن کرده ایم، گفت: در این کار باید به گونه ای عمل شود تا فشار به توده مردم وارد نشود.

وی با بیان اینکه دولت اکنون با دو نوع تحریم کاهش میزان صادرات و کاهش قیمت نفت مواجه است، افزود: در لایحه بودجه ۹۴ قیمت هر بشکه نفت ۷۲ دلار پیش بینی شده است.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه اکنون قیمت هر بشکه نفت کمتر از ۶۰ دلار است، ادامه داد: اگر این شرایط ادامه پیدا کند موارد پیش بینی شده در لایحه بودجه ۹۴ محقق نمی شود هرچند ممکن است روند کاهشی قیمت نفت موقتی و زودگذر باشد.

وی میزان پیش بینی بودجه ۹۳ برای صادرات نفت را روزی یک میلیون بشکه عنوان و تصریح کرد: ما از سال ۹۱ در صادرات نفت کاهش داشتیم.

وی همچنین با اشاره به بودجه عمومی ۲۲۴ هزار میلیارد تومانی در لایحه بودجه ۹۴ گفت: ۷۴ درصد از این رقم یعنی ۱۶۶ هزار میلیارد تومان فقط برای مصرف هزینه ای است.

به گفته وی فقط ۴۷ هزار میلیارد تومان از این بودجه برای بودجه های عمرانی یا تملک دارایی سرمایه ای است.

این نماینده مجلس همچنین خواهان توجه بیشتر به مباحث شرکت های دانش بنیان و رشد جمعیت در بودجه سال ۹۴ شد.

*** بالا بودن عدد مالیاتی به مردم استان اصفهان فشار می آورد

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس گفت: میزان سهم مالیات استان اصفهان در تامین مالیات کشور در سال ۹۲ حدود سه هزار میلیارد تومان بود که این رقم امسال به چهار هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

حاجی دلیگانی با اشاره به تلاش نمایندگان مجلس برای کاهش این سهم افزود: بر اساس فرمولی که در کمیسیون تلفیق مطرح شد و میانگین سهم مالیاتی استان ها در سه سال گذشته، سهم استان اصفهان حدود سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تعیین شد اما سرانجام عدد سه هزار و ۸۰۰ نهایی شد.

وی با بیان اینکه سهم مالیاتی استان اصفهان در لایحه بودجه ۹۴ حدود پنج هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان تعیین شده است، تاکید کرد: این رقم بالا باعث وارد شدن فشار مالیاتی بر مردم می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه این موضوع مشکل همه استانهاست، افزود: فشارهای مالیاتی باعث شده تا تعدادی از سرمایه گذاران اصفهانی در استان های دیگر سرمایه گذاری کنند و دفاتر برخی از شرکت های عمده به تهران منتقل شده است.

*** هشدار ایران به داعش، امنیت زائران کربلا را تضمین کرد

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در بخشی از سخنان خود درباره زائرین اربعین حسینی در کربلا گفت: ایران به داعش هشدار داد که اگر در این زمینه خطایی کنید با ما طرف هستید و دیدیم که آنها هیچ غلطی نکردند.

وی با بیان اینکه ابهت حضور شیعیان در مراسم اربعین حسینی، داعشی ها و همه دنیا را مبهوت کرد، افزود: در آیین های اربعین امسال اراده این بود که هیچ اتفاقی نیفتد.

حاجی دلیگانی همچنین درباره مباحث امنیتی عراق گفت: تعدادی از انفجارهای بغداد توسط عوامل باقیمانده رژیم بعث در ارتش عراق صورت می گرفت که ایران بارها در این زمینه به دولت این کشور هشدار داده است.

*** جایگاه استان اصفهان به بیست و هشتم نزول پیدا کرده است

نماینده مردم شاهین شهرو میمه و برخوار در پاسخ به سوالی درباره اقدامات صورت گرفته بویژه از سوی نمایندگان استان اصفهان در زمینه موضوع آب گفت: بین مدیریت و نمایندگان مجلس استان همکاری لازم نیست.

وی به برخی از نطق های نمایندگان استان های دیگر علیه اصفهان در مجلس اشاره و اضافه کرد: تنها نماینده ای که در آن جلسات به این موضوع اعتراض کرد من بودم و اگر نماینده دیگری کاری کرده است سند ارائه کند.

وی با بیان اینکه اکنون اصفهان فضا و جایگاه مناسبی در کشور ندارد، گفت: ما در عموم مسائل از رتبه سوم به بیست و هشتم کشور تنزل کرده ایم.

حاجی دلیگانی، نقش صدا و سیما را نیز در این زمینه خوب نداست و افزود: صدا و سیما باید بین نمایندگان مجلس مناظره بگذارد تا مردم درباره برونداد آن قضاوت کنند.

به گزارش ایرنا تعدادی از استادان دانشگاه اصفهان در این نشست دغدغه ها و سوالات خود را در حضور نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار مطرح کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *