آخرین اخبار

حاجی در برنامه زنده نگاه پنج تلویزیون: توجه کافی از سوی نخبگان و مسئولان استان به مشکل آب نمی شود.

نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی عصر روز شنبه ۱۳۹۳/۲/۲۷به همراه فرماندار شهرستان برخوار به صدا و سیمای مرکز اصفهان رفت و در برنامه زنده نگاه پنج به سئولات مختلف مطرح شده پاسخ گفت. از آنجائیکه مهمترین مسئله عنوان شده در این برنامه، موضوع آب کشاورزی […]

اشتراک گذاری
28 اردیبهشت 1393
کد مطلب : 13707

نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی عصر روز شنبه ۱۳۹۳/۲/۲۷به همراه فرماندار شهرستان برخوار به صدا و سیمای مرکز اصفهان رفت و در برنامه زنده نگاه پنج به سئولات مختلف مطرح شده پاسخ گفت.

از آنجائیکه مهمترین مسئله عنوان شده در این برنامه، موضوع آب کشاورزی بود به ذکر قسمت هایی از سخنان ایشان می پردازیم.

آقای حاجی با اشاره به اهمیت تأمین آب برای بیش از ۵ میلیون نفر مصرف کننده افزود: موضوع آب یک موضوع اساسی برای استان اصفهان است ولی متاسفانه توجه کافی از سوی نخبگان و مسئولان استان به مشکل آب نمی شود. علاوه بر این احیای زاینده رود برای اصفهان امری حیاتی است. ما داریم تمدن چند هزار ساله زاینده رود را از دست می دهیم.

وی در همین زمینه اضافه کرد: در جلسه ای که با وزیر نیرو داشتیم به ایشان گفتم اگر قصد ندارید آب در زاینده رود رها کنید، بستر رودخانه را تغییر کاربری دهید، بفروشید، ساخت و ساز کنید واقعاً فاجعه دارد اتفاق می افتد متنها کسی آن طور که باید و شاید به فکر نیست. در واقع حیات زاینده رود یک مسأله ملی است. شما ببنید چقدر روی صنعت توریسم و تعداد گردشگران داخلی و خارجی تأثیر منفی داشته است.

عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان در پاسخ به سؤال مجری در مورد اقدامات انجام شده تصریح کرد: اسناد یک کار کارشناسی ۱۲ ساله که هزینه مطالعات آن ۲۵ میلیارد تومان است و از سال ۱۳۸۰ همزمان با سفر مقام معظم رهبری به اصفهان آغاز شده نشان می دهد تنها گزینه درست برای انتقال آب از سرچشمه کارون به زاینده رود، اجرای پروژه بهشت آباد و فقط از طریق «تونل» است. امّا اکنون و پس از اتمام مطالعات، یک مباحثی پیش آمده که تمام آنها را از طریق رسانه نمی توانم اعلام کنم و به یکباره بایک سلیقه شخصی این طرح به قول معروف روی هوا رفته است.

آقای حاجی در همین باره خاطر نشان کرد: بنده بارها به وزیر محترم نیرو تذکر دادم، سؤال کردم، مکاتبه کردم و وقتی نتیجه نداد طرح استیضاح وی را در ۲۰ بند تهیه کردم و به امضاء بسیاری از نمایندگان استان و سایر استانها رساندم. پس از این اقدام آقای چیت چیان تقاضای جلسه کرد، به اتفاق معاونین و همکارانشان آمدند صحبت کردند و قانع نشدم. باز یک جلسه دیگری را درخواست کردند که روز دوشنبه برگزار خواهد شد. در کنار این موضوع در حال شکایت به کمیسیون اصل ۹۰ هستم هم از وزیر و هم از کسانی که عضو شورای عالی آب هستند و مصوباتی را گذرانده اند که به ضرر استان اصفهان است.

وی پذیرش کار کارشناسی را بهترین راه حل و فصل الخطاب دانست و گفت: اینجانب از طریق ماده ۲۰۶ آئین نامه مجلس هم موضوع را دنبال می کنم چرا که باید همه به کار کارشناسی گردن بنهیم . چه جایی دارد که وزیر نیرو چند شب پیش در برنامه ثریا بگوید کار کارشناسی را قبول ندارم؟ چرا نمی پذیرید؟ همه مردم ما کار کارشناسی را قبول دارند آن وقت یک وزیر چرا باید این را بگوید؟

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نهم به وضعیت حادث شده برای کشاورزان ناشی از نبود آب نیز اشاره ای کرد و افزود: یک مردمی که تا دیروز زکات دهنده بودند امروز زکات گیرنده شده اند. کشاورزان ما به خاطر نبود آب به استان های دیگر کشور برای کشاورزی مهاجرت کردند و با ده ها میلیارد تومان ضرر به خانه برگشته اند تعدادی از آنها نان شب ندارند.

ایشان بحث سر رسید تسهیلات کشاورزی را نیز مشکل مضاعف برای مردم عنوان و اضافه کرد: آب در منطقه ما تا ۳۰۰ متر پائین رفته است، کشاورزان به توصیه جهاد کشاورزی با توجه به کمبود آب رفته اند طرح آبیاری نوین اجرا کرده اند، به پشتوانه اینکه آب منطقه ای به تعهدش در رها سازی و تخصیص آب کانال پایبند است، وام گرفته اند از بانک ها، و الان سر رسید وام آنهاست، لوله هایی زیر خاک است که آب به خود ندیده است و هوا داخل آنهاست، این مردم مستضعف از کجا قسط وام را بدهند؟ در همین جا از بانک های استان می خواهم ملاحظه کشاورزان را بکنند.

آقای حاجی به رها سازی آب توسط شرکت آب منطقه ای استان در کانال نکو آباد و اعمال تبعیض در تخصیص اشاره کرد و افزود: ۷۰۰ هکتار باغات دو شهرستان ما در حال خشک شدن است. با وجودیکه با وزارت نیرو برای عدم اعمال تبعیض تفاهم نامه امضاء کردیم امّا متأسفانه به دلیل نا معلوم هنوز آبی به منطقه ما نداده اند و در همین زمینه از مدیران عامل سابق و فعلی اب منطقه ای گله مندم. امّا هم مردم و هم مسئولان ذیربط بدانند تا آخرین نفس پای دریافت حق مردم می ایستم.

یک پاسخ به “حاجی در برنامه زنده نگاه پنج تلویزیون: توجه کافی از سوی نخبگان و مسئولان استان به مشکل آب نمی شود.”

  1. […] گزارش سرویس خبری خورشیددرخشان وبه نقل از حماسه سازان : نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *