آخرین اخبار

سوال ملی نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی از وزیر محترم راه و شهر سازی در خصوص مسکن مهر

بسم الله الرحمن الرحیم گزارش کمیسیون عمران در خصوص سؤال ملی جناب آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده محترم شاهین شهر و میمه و برخوار از جناب آقای آخوندی وزیر محترم راه و شهر سازی به مجلس شورای اسلامی،  خلاصه سؤال: علت توقف اجرای طرح مسکن مهر چیست؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده ۲۰۹ قانون آئین […]

اشتراک گذاری
20 اردیبهشت 1393
کد مطلب : 13622

بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش کمیسیون عمران در خصوص سؤال ملی جناب آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده محترم شاهین شهر و میمه و برخوار از جناب آقای آخوندی وزیر محترم راه و شهر سازی به مجلس شورای اسلامی،

 خلاصه سؤال: علت توقف اجرای طرح مسکن مهر چیست؟

نتیجه بررسی: در اجرای ماده ۲۰۹ قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سؤال آقای حسینعلی حاجی از وزیر محترم راه و شهر سازی ارجاعی به شماره  ۴۹۱۰۰/۱۸۸۴ مورخ ۸/۸/۱۳۹۲ مبنی بر علت توقف اجرای طرح مسکن مهر در جلسه مورخ ۲۸/۸/۱۳۹۲ کمیسیون عمران با حضور نماینده سؤال کننده مطرح و بررسی شد. ابتدا نماینده سؤال کننده با استناد به قانون اساسی سیاست های کلی نظام و قوانین و مقررات و همچنین بند های ۱۹ تا ۲۱ بند های پیشنهادی وزیر محترم در روند اخذ مقررات مربوط و همچنین بندهای ۱۹ تا ۲۱ برنامه پیشنهادی روند اخذ مسکن مهر در تأمین مسکن اقشار کم درآمد پرداخته و در ادامه اعلام نمود که مصاحبه های وزیر و مسئولین مسکن مهر در شرایط رکود پروژه های مسکن مهر حاکی از وجود اراده بر توقف این طرح است در حالی که طیف وسیعی از جامعه منتظر تکمیل و تحویل مسکن خود می باشند.

آقای حاجی دلیگانی در تکمیل توضیحات خود سؤالاتی را در خصوص چگونگی پیشرفت فیزیکی طرح، توقف تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی، مسدود بودن سایت مربوط به ثبت نام متقاضیان مسکن مهر و عدم فعالیت مناسب در تأمین زیر ساخت های مورد نیاز این طرح عنوان نمود.

وزیر محترم راه و شهر سازی نیز با ارائه آمار مربوط به پیشرفت طرح در سه ماهه اول فعالیت دولت یازدهم ضمن تأکید بر فعال بودن پروژه عنوان نمود وزارت راه و شهر سازی به کلیه تعهداتی قبلی در مسکن مهر پایبند بوده و در تحقق آن تلاش جدی دارد. سایت ذیربط فعال بوده لیکن امکان ثبت نام جدید متوقف گردیده است اما دولت یازدهم در سیاست های آتی تأمین مسکن مهر طرح مشخص دارد که جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد نمود.

جناب آقای آخوندی تعیین قائم مقام در پیگیری طرح مسکن مهر، فعال سازی شوراهای مسکن استان ها، پیگیری تأمین زیر ساخت های مسکن مهر از وزارت های ذیربط، اختصاص یک جلسه هیأت دولت به بررسی موارد مسکن مهر از طریق دیگر وزارتخانه ها، تأکید نمود.

در نهایت آقای حاجی با تأکید بر بلاتکلیفی متقاضیان مسکن مهر و عدم مشاهده فعالیت مناسب در روند اجرای پروژه های مسکن مهر از پاسخ داده شده قانع نشد و کمیسیون سؤال مزبور را سؤال ملی تشخیص دادند.

رئیس کمیسیون عمران

سید مهدی هاشمی

 آقای آخوندی وزیر محترم راه و شهر سازی

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین

خیلی خوشبختم که خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی هستم. همچنین از جناب آقای حاجی و جناب آقای کامران که سؤال کردند و این فرصت را برای من به وجود آوردند که توضیحاتی را خدمت مجلس شورای اسلامی و ملت شریف ایران عرضه کنم بسیار سپاس گزارم. قطعاً سوال کردن حق نمایندگان محترم هست و پاسخ دادن هم وظیفه ما هست.

اما در خصوص مسکن مهر که سؤال شد چند نکته ای را به سمع و نظر شما برسانم. من نمی دانم این بحث توقف مسکن مهر از کجا ناشی شده واقعیت این هست که پیشرفت مسکن مهر در دوره من با قاطعیت تمام در حال پیگیری است. من از ابتدا عرض کردم که به تمام تعهدات دولت گذشته در حوزه مسکن مهر ما پایبندیم و تمام آنها را انجام می دهیم. من چند نکته را خدمت شما عرض کنم که فقط جهت اینکه در حال و هوای پیشرفت کار قرار بگیرید. قرار بود که ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش مسکن مهر تخصیص داده بشود تا وقتی من آمدم ۴۸ هزار میلیار  تخصیص داده شده بود و با توجه به بودجه ۱۳۹۲ که اعطای هر گونه اعتبار بانکی از سوی بانک مرکزی را محدود کرده بود ۲۰۰۰ هزار میلیارد الباقی باقی مانده بود. علی رغم نظر دولت مبنی بر اینکه مسکن مهر به نحوی تأمین اعتبار شود که هیچ رقمی به پایه پولی کشور افزایش پیدا نکند ما در واقع موفق شدیم سقف ۵۰ هزار میلیارد تومان را به تصویب برسانیم و این تعهد را از بانک مرکزی دریافت کردیم که هر هفته ۱۱۰ میلیارد تومان بابت اعتبارات بخش مسکن مهر پرداخت بشود.

یکی از خواسته های مهم مردم در حوزه مسکن مهر این بود که سقف تسهیلات، مدت پرداخت تسهیلات شان از ۱۵ سال به ۲۰ سال افزایش پیدا کند که این موضوع در دوره من انجام شد بحث مالیات مسکن مهر یک موضوع مبهمی بود که در استان های مختلف و در شهر های مختلف سازمان های مالیاتی به صورت متفاوت عمل می کردند ما در واقع این رقم را ابلاغ کردیم که در تمام کشور  از هر واحد مسکونی بیش از ۳۰۰ هزار تومان  مالیات اخد نشود. مسأله تأمین اجتماعی برای واحد های مسکن مهر باقی مانده بود این را در تمام کشور ابلاغ کردیم که بابت هر متر مربع بیشتر از ۵۲۰۰ تومان بابت تأمین اجتماعی دریافت نشود.

خدمت شما عرض کنم، پیشرفت مسکن مهر در حال حاضر ۵/۱ میلیون واحد مسکونی نازک کاری شده، فقط بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در دوره من واگذار شده و بیش از ۱۲۰ هزار واحد مسکونی آماده واگذاری هستند. فقط در شهر های جدید خدمت شما عرض کنم در اطراف تهران در سال ۹۲ فقط ۱۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و هزینه ای است که در بخش مسکن مهر شده و در سراسر شهر های جدید ۲۴۰۰ میلیارد تومان میزان سرمایه گذای است.

ما فقط در بخش مسکن مهر در شهر های جدید ۲۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کردیم. بحث مسکن مهر با قوت بسیار زیاد و با همان سرعت و بلکه با سرعت بیشتر با توجه به اینکه ما در مرحله نازک کاری هستیم و می دانید که مرحله نازک کاری با سختی پیش می رود و با گرفتاری فراوان مواجه هست، در حال اجرا هست. ما به خاطر اینکه بتوانیم در حوزه تعاونی ها، در حوزه تأسیسات رو بنایی و در حوزه تأسیسات زیر بنایی هماهنگ کنیم، کمیته ای را مشترک تشکیل دادیم با وزارت تعاون تمام استان ها را، استان به استان دعوت می کنیم و تعاونی به تعاونی دعوت می کنیم و مشکلشان را رسیدگی می کنیم و حل می کنیم. برای تأسیسات زیر بنایی همین طور  تمام استان ها را دعوت می کینم پروژه به پروژه رسیدگی می کنیم و همچنین برای تأسیسات زیر بنایی.

من خدمت شما نمایندگان محترم مجلس عرض می کنم که مسکن مهر نه تنها متوقف نشده بلکه عملیات آنچه که تعهد شده با قوت و با مدیریت بسیار خوب در حال انجام است. من یک نفر به عنوان قائم مقام وزیر در امر مسکن مهر انتخاب کردم و به تمام شما نمایندگان محترم مجلس عرض می کنم پروژه به پروژه خواهم بود.

راجع بقیه مسائل و اینکه چقدر مسکن مهر موفق شده در حل مسکن کمک کند در بخش بعدی عرایضم خدمت شما خواهم بود؛ عجالتاً عرض می کنم که کوچکترین توقفی در امر مسکن مهر نبوده و من پاسخگوی فعالیت ها هستم و خودم را جای خریداران مسکن مهر می گذارم و مدافع حقوق تک تک خریداران مسکن مهر هستم.                                                                         و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته

آقای حاجی

بسم الله الرحمن الرحیم

ابتداً ایام الله ماه رجب را خدمت همه ایرانیان عزیز و نمایندگان و همه حضار در صحن مجلس شورای اسلامی تبریک عرض می کنم و عرض خدا قوت دارم خدمت همه همکاران، ریاست محترم، هیأت رئیسه محترم و همچنین عرض خدا قوت خدمت هیأت محترم دولت، جناب آقای رئیس جمهور محترم و جناب آقای اخوندی که در صحن تشریف دارند. انشاءاله این مطالبی که می گوئیم همکاران عزیز همه برای رضای خدا باشد و در جهت منافع مردم خصوصاٌ مردم کم در آمد، مردمی که ندارند خانه ای برای خودشان تهیه کنند. همه مستحضر هستید ما دو وظیفه اساسی داریم یکی بحث قانون گذاری و دیگری موضوع نظارت به هر حال همه سوگند یاد کردیم که همه وظایف مان را از جمله وظایف نظارتی مان را به درستی انجام دهیم. جناب آقای آخوندی اگر نکاتی را بنده امروز عرض می کنم خدا را شاهد می گیرم فقط به خاطر این هست که از استان های مختلف همکاران گرامی مراجعه نمودند و خود بنده وقتی موضوع را طرح کردم باز مراجعاتی که بوده نشان از عدم مدیریت کافی بر این موضوع بسیار مهم بوده.

درسته که بنده از استان اصفهان دارم صحبت می کنم اما مطالبی که هست مربوط به همه مردم شریف ایران اسلامی است مربوط به حوزه های همه نمایندگان عزیز است مربوط به همه مردمی است که همکاران گرامی روز هایی که شما در حوزه انتخابیه تان حضور دارید مراجعات به شما می شود، فردی که به شما مراجعه می کند و می گوید که ندارم پول رهن بیشتری بدهم، ندارنم پول اجاره بیشتری بدهم خانه ندارم چه بکنم؟

اما چند جمله ای در قسمت اول عرض کنم. ببینید عزیزان، ایرانیان عزیز، حضرت امام بنیان گذار جمهوری اسلامی در فرمانی که در ۲۱/۱/۱۳۵۸ تحت عنوان افتتاح حساب صد برای خانه سازی دارند می فرمایند حد اقل حقوق هر فرد است که باید مسکن داشته باشد، مشکل زمین باید حل شود همه بندگان محروم خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند هیچ کس در هیچ گوشه ای از مملکت نباید از داشتن خانه محرو م باشد بر دولت اسلامی است که برای این مسئله مهم چاره بیندیشد و مقام معظم رهبری در تاریخ ۱/۱/۱۳۹۱ در حرم رضوی می فرمایند که ده ها هزار خانه و مسکن ساخته شد و در اختیار مردم قرار گرفت این ها طلیعه دهه پیشرفت و عدالت است در ابلاغ سیاست های کلی نظام در امور مسکن در ۲۹/۱۱/۱۳۸۹ می فرمایند دولت بایستی برنامه ریزی کند در جهت تأمین مسکن گروه های کم درآمد همچنین برنامه ریزی جامع برای بهبود وضعیت مسکن روستائیان، حمایت از تولید طرح های انبوه و صنعتی مسکن، مدیریت زمین برای تأمین مسکن. در قانون اساسی که میثاق ملی همه ها هست توجه بفرمائید در بند ۱۲ اصل سوم برطرف ساختن هر نوع محرومیت از جمله مسکن را تأکید کرده. در اصل ۱۰ قانون اساسی برنامه ریزی برای آسان شدن تشکیل خانواده که امروز یکی از ارکان اصلی ازدواج تأمین مسکن هست را ذکر کرده است.

اصل ۳۱ قانون اساسی می فرماید داشتن مسکن متناسب با نیاز حق هر فرد و خانواده ایرانی است ودولت موظف است زمینه آن را فراهم کند. بند یک اصل ۴۳ هم اولین نیاز اساسی رامسکن بر می شمرد و بر آن تأکید می کند.

اما جناب آقای آخوندی علی رغم تأکیداتی که شد و همچنین تأکیداتی که رئیس جمهور محترم در صحن مجلس و در جاهای دیگر بیان کرده اند اما ما یک تفاوت های دیدگاهی را در بیانات شما داریم که به بعضی از آنها اشاره می کنم.

جنابعالی در تاریخ ۱/۸/۱۳۹۲ در پایان جلسه دولت در گفتگو با خبر گزاری فارس با اشاره به مسکن سازی طرح مسکن مهر فرمودید که این خانه سازی ها در ظاهر  به نفع مردم است اما در واقع گرفتار کردن دولت های آینده و مردم است.

من نمی دانم که مسکن مهر کِی می خواهد تمام شود که جنابعالی می فرمایید دولت های آینده. در  همان مصاحبه می فرمایند مسکن مهر طرح چندان جالبی نبوده که ادامه یابد و باید متوقف شود. در جای دیگر در ۲۶/۹/۹۲ در اولین نشست خبری به نحوی مسکن سازی را فاقد کار آیی تلقی می کنید و در ۷/۱۰/۹۲ در نشست ماهیانه جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به موضوع تسهیلاتی که داده شده برای این نوع مسکن سازی می فرمایند که بانک مسکن صد در صد ورشکسته شده است در حالی که آقای طیب نیا در ۹/۱۰/۹۲ مصاحبه می کنند و می گویند اتفاقاً مسکن مهر بانک مسکن را سود اور تر کرده است. اما در تاریخ ۸/۶/۱۳۹۲ در مصاحبه با خبرگزاری فارس مجدداً جنابعالی می فرمائید دولت به تمام تعهدات و قراردادهایی که بسته شده است پایبند است و هر پروژه ای که شروع شده است حتی اگر درصد پیشرفت آن نیز نا چیز باشد دولت تا آخر با همان سبک سیاق گذشته عمل خواهد کرد و کوچکترین تغییری به آن نخواهد داد. همچنین در برنامه خودتان برای وزارت راه و شهر سازی در جاهای مختلف اشاره کردید که ما موظفیم برنامه ریزی کنیم پیگیری کنیم هم خدمات زیر بنایی و محیط مسکونی این مجموعه ها را بهبود ببخشیم. من سؤالم این است: در این ۸ ماهی که جنابعالی مسئولیت داشتید در این رابطه چه کردید؟ بقیه مطالب را در بخش دوم صحبت می کنم.

آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی

بسم الله الرحمن الرحیم

من چند نکته را خدمت سروران عزیز عرض می کنم:

اولاً جناب آقای حاجی فکر می کنم خودشان بخش عمده از پاسخ را به من کمک فرمودند و گفتند که من عرض کردم که متعهدم به کلیه تعهدات قبلی و همه آنها را کماکان اجرا می کنم و عملکرد را هم من ارائه کردم که همچنان انجام شده و خود ایشان در مورد بحث مسکن مهر شاهین شهر شاهد هستند که تمام مواردی که ایشان ارجاع کردند به دقت همه موارد مو به مو پیگیری شد و اجرا شد و با ایشان توافق کردیم.

و اما در باره کلیت بحث مسکن مهر

اندیشه من این است که بر گردیم به گفتمان حضرت امام رضوان اله تعالی علیه در فرمانی که در ۲۱/۱/۱۳۵۸ صادر کردند و همچنین برگردیم به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و همچنین برگردیم به سیاست های مقام معظم رهبری در ابلاغ اقتصاد مقاومتی. اگر به این سیاست ها برگردیم متوجه خواهیم شد که روح این سیاست ها چند نکته بسیار مهم را متذکر می شوند؛ اول اینکه دولت از درگیری در کارهایی که مردم می توانند بکنند خوداری کند. آیا مسکن موضوعی نیست که همه مردم در سالیان سال خودشان می ساختند؟ آیا بخشی نیست که کاملاً بخش خصوصی می توانسته در آن فعال باشد؟ آیا بخش مسکن بخشی است که دولت را باید درگیر بخش مسکن بکنیم. در همان سیاستی که شما فرمودید و متن فرمان حضرت امام را قرائت کردید آنجا حضرت امام می فرمایند که گروهی از مهندسان شهرها، نمایندگان مردم، روحانیت و همچنین دولت، آنها سرپرستی کار را به عهده داشته باشند و مردم این کار را انجام بدهند. برای مسکن مهر برای اولین بار کاری که مردم می توانستند در سنوات گذشته انجام بدهند دولت درگیر یک کار بسیار ابتدایی شد نتیجه آنکه وزارت راه و شهرسازی از مأموریت های اصلی خودش عقب ماند. اندیشه من این است که ما برگردیم به احیای وزارت راه و شهرسازی و تمام مأمورت های وزارت راه و شهرسازی را انجام بدهیم و از تبدیل وزارت راه و شهرسازی به وزارت مسکن مهر خودداری کنیم. من فکر می کنم این خواسته تمام نمایندگان محترم که از وزیر راه هم بحث مسکن را درخواست کنند هم بحث شهر سازی را درخواست کنند هم بحث راه آهن را درخواست کنند هم بحث راه ها را درخواست کنند و هم بحث بنادر را درخواست کنند و هم بحث هوایی را. اینکه ما تمام وزارتخانه را در یک موضوع خلاصه کنیم من فکر نمی کنم هیچگاه مورد توجه و خواسته شما نمایندگان محترم مردم باشد.

می فرمایند چرا شما راجع به بحث مسکن مهر نقد کردید شما خودتان بهتر از من می دانید همین الان در بیانات شما هست که مسکن مهر در جهت انتخاب مکان عمدتاً در خارج محدوده هاست، بیش از ۹ هزار هکتار. ما در مصوبات شورای عالی شهر سازی داریم که برای اجرای مسکن مهر ما مغایرت اساسی با طرح های جامع داریم یعنی مکان یابی در جاهایی انتخاب شده که فاقد امکانات زیر بنایی بوده حال اینکه همین مجلس شورای اسلامی قانون ساماندهی امر مسکن را داشته و دولت را موظف کرده بوده که در واقع تمام امکاناتش را در بخش مناطق فرسوده در بافت های فرسوده و همچنین در بافت های حاشیه ای خرج کند اگر این ۵۰ هزار میلیارد تومان پولی که از بانک مرکزی به بخش مسکن مهر تزریق شد اگر اینها در بافت ها تزریق شده بود اگر اینها بافت های فرسوده احیا کرده بود اگر اینها هزینه احیاو ساماندهی بحث حاشیه نشینی شده بود شما ببینید ما چه کارآیی مهمی داشتیم و الان من و شما گرفتار این نبودیم که به فکر تأسیسات روبنایی واحدهایی باشیم که در خارج از محدوده اجرا شده به فکر تأسیسات زیر بنایی باشیم، جاهایی که تأمین آب، تأمین برق، اجرای شبکه فاضلاب و تأمین گاز با هزاران مشکل مواجه است برای اولین بار این حجم مداخله دولت را در امر مسکن داشتیم. آیا واقعاً این مسکن های ساخته شده را شما مسکن هایی میدانید که مقام معظم رهبری می فرمایند احیای معماری اسلامی ایرانی کدام این واحدها معماری ایرانی اسلامی تطابق دارد واقعیت این است بحثم این نیست که کارهای گذشته را در واقع نادیده بگیرم در بخش انجام تعهدات ما متعهدیم ولی باید برگردیم و ببینیم چه اشکالاتی داشت از جهت تأمین مالی شما ملاحظه می فرمائید تأمین مالی از طریق پول پر قدرت که تورمی را در کشور ایجاد کرد ما تمام این مبالغ را تأمین مالی کردیم بدون توسل به یک ریال پول پر قدرت و تمام آن تعهدات را انجام می دهیم در بخش مکان یابی رفتن به بیرون شهر قطعاً در واقع برای بسیاری مردم پر هزینه است در همان پیامی که از حضرت امام رضوان الله تعالی علیه قرائت کردید ایشان می فرمایند که مکان ها را در مکان های مرغوب و نگذارید شهر ها به بخش اعیان نشین و بخش فقیر نشین تقسیم شود این نحو که در واقع ما یک مجموعه های بزرگ برای طبقات کم درآمد ایجاد کنیم آیا این یک اقدام خوب است یا این یک اقدام طبقاتی است کی در واقع چنین اقدامی را در جهت جامع شناسی و از جهت توسعه شهری تأیید می کند شما در همین اطراف شهر تهران این شهر پرند که با کلی مشکل کم آبی مواجه است قرار بوده چیزی حدود ۱۳۰ هزار نفر جمعیت داشته باشد در یک جلسه تصمیم گرفتند که جمعیت این شهر به بیش از ۵۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کند بدون اینکه کوچکترین اندیشه ای برای تأسیسات ان انجام شده باشد شما تصور می کنید مردم کالا هستند که یک دفعه ۴۰۰ هزار نفر آدم را ببریم در یک جا نگه داریم و بگوئیم شد شهر. در همین شهر پردیس که هزاران گرفتاری تأسیسات زیر بنایی مواجه در یک جلسه تصمیم گیری جمعیت ۱۵۰ هزاری نفری شهر به بیش از ۵۰۰ هزار نفر افزایش پیدا می کند.

اینکه من عرض کردم باید تجدید نظر کنیم بله ما باید تجدید نظر کنیم اگر تجدید نظر نکنیم که در واقع ادامه سیاست های غلط گذشته هستیم بنابراین من ضمن اینکه از جهتی که به مردم متعهدیم تمام تعهدات را می پذیرم من مخلص تمام مردم هستم و تک تک کسانی که قرار داد بستند دونه دونه کارهایشان را انجام می دهم که آقای مهندس مهر آبادی را به عنوان قائم مقام خودم گذاشتم که تمام موارد را پیگیری کنند ولی من از شما نمایندگان محترم مجلس کمک می خواهم از شما یاری می طلبم که در واقع به من کمک کنید همه به هم کمک کنیم که یک بار دیگر اگر قرار است ما صدها هزار میلیارد تومان در بخش مسکن هزینه کنیم درجای خودش هزینه کنیم اگر این پول ها در داخل شهرها هزینه می شد، اگر در بافت ها هزینه می شد اگر این پول ها در جهت بهبود زندگی حاشیه نشین ها هزینه می شد الان ما وضعیتی به مراتب بهتر از این داریم.

این طرح قرار بود که در واقع با حذف قیمت زمین قیمت واحد را کاهش بدهد من در جلسه رأی اعتماد عرض کردم در پایان این طرح قیمت زمین ۹ برابر شده و قیمت مسکن ۶ برابر افزایش یافته بنابراین نشان می دهداین طرح به اهداف خودش نرسیده و نیاز به تجدید نظر دارد.

من در طرح جامعی که داریم تهیه می کنیم همه این موارد را تجدید نظر می کنم موارد را به سمع و نظر شما می رسانم از نظرات شما استفاده می کنیم و سعی می کنیم در برنامه ۱۳۹۴ تمامی موارد را اصلاح کنیم باکمک شما نمایندگان مجلس انشاءالله طرحی داشته باشیم مبتنی بر گفتمان امام مبتنی بر سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و با احیاء وزارت راه و شهر سازی

    انشاءاله

آقای حاجی

عرض می کنم خدمت آقای آخوندی؛ آقای آخوندی بسم الله بفرمائید جنابعالی چه طرحی دارید الان که مردم مراجعه می کنند از نبود مسکن از بالا رفتن قیمت مسکن بالا رفتن نرخ رهن و اجاره گلایه دارند چه جوابی بهشان بدهیم بالاخره جنابعالی ۸ ماه است که وزیر هستید کدام طرح را دارید بگوئید که ما مطلع شویم از طرفی خواهش می کنم آقای آخوندی خودتان شخصاً یک سری به این پروژه ها بزنید ببینید الان وضعیت این پروژه ها به چه صورتی است. پروژه گلبهار را بروید ببینید در مشهد، پروژه شهر هشت گرد را بروید ببینید، پروژه صدرا در شیراز را ببینید، پروژه پردیس در تهران، پروژه شاهین شهر ما را که ۱۴۰۰ تا آن بلاتکلیف است، پروژه شهرکردو دیگر شهرستان های استان چهارمحال، پروژه استان لرستان، پروژه های مسکن مهر جیرفت و دیگر شهرستان ها، پروژه مسکن مهر کامیاران اینها را خواهش می کنم بروید ببینید وضعیت به چه صورتی است. ببینید چه مقدار بی مدیریتی حاکم است، ببینید هنوز مسأله بیمه حل نشده من تعجب می کنم می فرمایند مالیات ۳۰۰ هزار تومان؛ دونوع مالیات الان از مسکن مهر دریافت می شود یکی مالیات عملکرد است یکی مالیات بر ارزش افزوده مجموعاً عددی که مردم در برخی از پروژه ها دارد گرفته می شود بالای ۵ میلیون تومان است، بحث بیمه کارگران ساختمانی این پروژه ها با اینکه پروژه ها در حال تمام شدن است هنوز حل نشده، زمانی که خط اعتباری داده شده از سال ۸۸ هر ماه حدود ۹۰۰ میلیارد تومان تزریق می شده ولی در مدت شش ماه گذشته هر ماه ۳۸۰ میلیارد تومان، این توقف نیست، این کوتاه آمدن در اتمام پروژه ها نیست.

آقای وزیر خودتان بفرمائید جند ده هزار نفر هستند الان پشت در وام بیست میلیونی که قبلاً تعهد شده بود برخی در دفتر خانه ها، برخی در بانک ها مانده اند، بخشی فنداسیون را هم اجرا کرده اند ولی وام شان داده نشده، وام ۱۲ میلیونی روستایی چه شد چه بر سر ش آمد. این وام هایی که با ۴% بود حالا مردم بیایند با وام ۱۵% مباحثشان را دنبال کنند به چه صورت می توانند مباحث را دنبال کنند این ۲ هزار میلیاردی که جنابعالی می فرمائید تزریق شده از بانک مسکن تا حالا سؤال کردید که چرا به پروژه ها تزریق نمی کند. خدمات زیر بنایی چرا رها شده، خدمات رو بنایی چرا انجام نمی شود علی رغم اینکه مصوبه دولت هست می توانید از همان واحد های تجاری داخل پروژه ها که ارزش افزوده دارد بفروشید و این پروژه ها را به اتمام برسانید به جهت عدم نظارتی که وجود دارد آیا میدانید چه سوء استفاده هایی می شود چه اجحاف هایی به مردم صورت می گیرد در بخش تعاونی ها که کلاً رها است هر قیمتی که می خواهند می گویند و مشکلاتی که در این بخش وجود دارد ما بعضی از جاها را داریم که کارکنان بنیاد مسکن خودشان شرکت تشکیل داده اند و پروژه ها را اجرا می کنند و با بالاترین سود این پروژه ها را می خواهند بفروش برسانند به مردم، ناهنجاری هایی وجود دارد در بخش های دیگر وجود دارد ببینید از یک میلیون ویکصد هزار واحد باقی مانده حدود ۴۰۰ هزار واحدش بالای ۸۰% کامل شده چرا همتی نمی شود که این واحد ها تحویل مردم بشود، فردا دوباره تابستان است مردم می خواهند اجاره هایشان را تمدید کنند چه کنند واقعاً چه کار باید کرد.

ببینید جنابعالی خودتان مستحضرید هر ساله بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار جوان ازدواج می کنند یعنی این ها نیاز به مسکن دارند الان با طرحی که جنابعالی ادبیاتش را فقط بیان می کنید در حد ۵۰ هزار در سال شما پیش بینی کرده اید که ساخته بشود آیا با این تعداد می شود مشکل مسکن مردم را حل کرد. در بحث سیاست های افزایش جمعیت ما جه وضعیتی داریم، آیامی توانیم به مردم بگوئیم ازدیاد نسل داشته باشید و از آن طرف ازدواج ها متوقف باشد به خاطر اینکه خانه ندارند، آیا آقای وزیر شما خبر دارید که یک خانه مسکونی ۸۰ متری در همین شهدای تهران سال گذشته با چه عددی بوده امسال چه عددی هست، سال گذشته با سی میلیون رهن با ۶۰۰ هزار تومان اجاره بوده همین الان ۳۵ میلیون رهن و ۹۰۰ هزار تومان اجاره شده. این ها مسائلی هست که اتفاق افتاده.

وامی که جنابعالی اضافه کردید ۳۵ میلیون تومان و ۵۰ میلیون تومان حسب شرایط آیا می دانید این وام چه بر سر قیمت مسکن آورده، قیمت مسکن را بالا برده و در عین حال رکود ایجاد کرده، تقاضای خرید را اضافه کردید اما تولید چی تولید مسکن متوقف شده آیا این فردی که دارای ۳۸ شرکت یا در آن سهام دارد یا هیأت رئیسه است یا مدیریت دارد آیا این می تواند به فکر خانه ندارها باشد، این می تواند به جای کسانی که خانه ندارند.

آقای لاریجانی: متشکریم، قانع شدید از پاسخ وزیر یا نه؟

ببینید آقای رئیس، همکاران گرامی بنده قانع نشدم اما در عین حال به خاطر اینکه انشاءاله وزیر هم دنبال کنند و با قاطعیت بیشتری و هیأت دولت هم انشاءاله کمک کند این پروژه ها به اتمام برسد بنده دیگر بحثی ندارم.

آقای لاریجانی: قانع شدند. بالاخره بحث مسکن مهر همان طور که آقای حاجی گفتند و آقای آخوندی توضیح دادند مسکن مهر موضوع بسیار مهمی است، پروژه سنگینی است که در کشور پراکندگی زیادی دارد و باید همه ابعادش را همه نیازهایش را، مسائل و نیاز هایی برای شهر سازی دارد که باید مشکلات مردم حل شود که انشاءالله آقای وزیر پیگیری خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *