آخرین اخبار

حاجی دلیگانی مطرح کرد: دلایل کوچ سرمایه گذاران/سوددهی کمتر از تورم عامل خروج سرمایه ها از کشور

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: مردم به فکر حفظ قدرت خرید خود هستند و اگر سرمایه گذاری در داخل به میزان تورم سوددهی نداشته باشند خروج سرمایه از کشور ، به سمت بازارهای امن امری طبیعی است. حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: متاسفانه برخی […]

اشتراک گذاری
17 اردیبهشت 1393
کد مطلب : 13586
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: مردم به فکر حفظ قدرت خرید خود هستند و اگر سرمایه گذاری در داخل به میزان تورم سوددهی نداشته باشند خروج سرمایه از کشور ، به سمت بازارهای امن امری طبیعی است.

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: متاسفانه برخی مقررات بانک مرکزی آنطور که باید و شاید کارشناسی نیست و این موضوع باعث شده که شرکت های خارجی با تبلیغات گسترده، زمینه را برای کوچ سرمایه از ایران فراهم سازند.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی افزود: باید توجه داشت که اکنون اغلب خانوارهای ایرانی حداقل ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان وجه نقد یا اوراق نقد شونده در اختیار دارند، اما به دلایلی از قبیل نبود اعتماد کافی و ترس از کاهش ارزش پول ملی، هرروز سرمایه خود را به سمتی می غلطانند که ممکن است در جهت منافع ملی کشور هم نباشد.

وی ادامه داد: از این رو اگر سیستم بانکی نتواند سرمایه های خرد را جمع آوری کند افراد سودجو این کار را می کنند و قطعا پول هنگفت مانند سیل، قدرت ویران کننده در پی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: سرمایه داران کلان نیز اگر حس ناامنی اقتصادی و بی ثمر بودن فعالیت در داخل کشور را داشته باشند به طور حتم سرمایه خود را خارج خواهند کرد و این موضوع به ضرر کل کشور است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: در نتیجه تیم اقتصادی دولت و بانک مرکزی باید راهکارهایی را پیش روی مردم بگذارند که افراد با سرمایه گذاری در آن بخش، قدرت خرید خود را حفظ کنند، چرا که مردم همواره به دنبال بازارهای امن و سودده هستند.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا مجلس قانونی در راستای جلوگیری از خروج منابع وضع خواهد کرد یا خیر، اظهار داشت: مجلس می تواند پیش قدم باشد، اما به صلاح است که ابتدا دستگاه های اجرایی با توجه به اختیاراتی که دارند دستورالعمل تهیه و از خروج منابع ملی پیشگیری کنند و اگر مشکل حل نشد مجلس ورود خواهد کرد./

پایان پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *