آخرین اخبار

در گفت‌وگو با تسنیم مطرح شد/ انتقاد شدید عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس از نحوه تقسیم آب زاینده‌رود

خبرگزاری تسنیم: عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: در صورتی که مصوبه روز گذشته درباره حوزه آب زاینده‌رود و تونل بهشت‌آباد، اجرایی شود، نمایندگان اصفهان به حق قانونی خود عمل کرده و اجازه نمی‌دهند حق کشاوزران اصفهانی ضایع شود. حسینعلی حاجی دلیگانی دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به […]

اشتراک گذاری
19 فروردین 1393
کد مطلب : 13357

خبرگزاری تسنیم: عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: در صورتی که مصوبه روز گذشته درباره حوزه آب زاینده‌رود و تونل بهشت‌آباد، اجرایی شود، نمایندگان اصفهان به حق قانونی خود عمل کرده و اجازه نمی‌دهند حق کشاوزران اصفهانی ضایع شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به جلسه صبح امروز وزیر نیرو با کشاورزان اصفهانی اظهار کرد: من قرار نبود در این جلسه حضور داشته باشم و به جلسه دعوت نشده بودم اما زمانی که خبرش را گرفتم، با پرواز ساعت ۵.۵ صبح امروز راهی اصفهان شدم تا در جلسه حضور داشته و از حق مردم دفاع کنم؛ در این جلسه کشاورزان ۹ شهرستان اصفهان حضور داشتند و نمایندگان کشاورزان نیز مشکلات خود را مطرح کردند.

وی افزود: عمده مشکلات این است که وزیر نیرو تحت تاثیر یک کارشناس، مطالعات ۱۲ ساله کارشناسی شده را کنار گذاشته اما من باید بگویم که نباید این مسئله اجرایی شود و نباید تصمیم بدون کارشناسی گرفته شود.

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه /برخواردر مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نزدیک به ۱۰۰ هزار کشاورز اصفهانی و ۵۰۰ هزار خانوار کشاورزان اصفهانی در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنند و زندگی آنها از طریق کشاورزی صورت می‌گیرد اما وزارت نیرو نسبت به وظیفه‌ای که برای تامین آب آنها دارد، اقدام مناسبی صورت نداده است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من شرایط به وجود آمده به دلیل عدم مدیریت جامع بر حوضه زاینده‌رود بوده و سبب شده که برخی خانواده‌ها به نان شب خود محتاج شوند و بی‌عدالتی نسبت به آنها روا داشته شده است.

حاجی دلیگانی افزود: من در این جلسه از وزیر نیرو این سئوال را پرسیدم که شما که نتوانستید تعهدات ۲۰ سال پیش خود را درباره حق‌آبه، سهم‌آبه و حق اشتراکی‌ها عملی کنید، چرا آمدید و مجددا تخصیص آب به بالادستی‌ها دادید و چرا اینگونه برخورد کردید.

وی بیان کرد: چرا عده‌ای بدون خرید آب، به هر میزان که می‌خواهند آب برداشت می‌کنند اما حقابه دارانی که پول آب را از ۲۵ سال پیش پرداخت کرده‌اند، بدون آب هستند.

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه /برخواردر مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از این کشاورزان به دلیل بازپرداخت وام‌های خود با مشکلات بسیاری مواجه شده و جریمه شده‌اند، تصریح کرد: هر ساله این مسائل مطرح می‌شود اما من امروز در مقابل آنچه او گفت و غیر منصفانه هم بود، موضع گرفتم زیرا کار باید کارشناسی صورت گیرد و اجرای تونل بهشت‌آباد، خط قرمز ماست و ما اقدامات لازم را در این زمینه انجام می‌دهیم.

وی پیرامون شایعه تبدیل تونل بهشت آباد به لوله و انتقال آب از طریق لوله گفت: بدون شک ما نمی‌گذاریم که حق مردم زجر کشیده استان اصفهان در این حوضه ضایع شود.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه اعتراض دیگر من به نحوه تخصیص و تقسیم آب بوده، گفت: متاسفانه در تقسیم و تخصیص آب، همه را نمی‌بینند زیرا در یک نوبت تنها حق‌آبه داران را می‌بینند، یک نوبت سهم‌ اشتراکی‌ها و یک نوبت سهم‌آبه داران را اما سئوال اینجاست که چرا کشاورزان زحمت‌کشی که نزدیک به ۵ سال است به آنها آب داده نشده، مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: من به وزیر گفتم که باید در تصمیمی که گرفتید، تجدید نظر کنید و اگر این اتفاق صورت نگیرد، من به وظیفه قانونی خود عمل می‌کنم و در جلسه نیز اعلام کردم که ۲۰ نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی هم قسم‌ شده‌ایم که درباره موضوع آب استان، پیگیری‌های لازم را صورت دهیم.

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه/برخوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موضوع دیگر مشکلات ما، مسئله آب شرب بوده و وزیر که می‌گوید، ما عید را به خوبی رد کردیم و می‌خواهیم تابستان را نیز به خوبی طی کنیم، نمی‌داند که در عمل بسیاری از منازل اصفهان در ایام این با مشکل قطعی آب مواجه بود و ۵ میلیون اصفهانی از کم‌آبی رنج می‌برند.

وی خاطرنشان کرد: آیا وزیر نمی‌داند که به خاطر مشکلات کم‌آبی و کمبود آب در شبکه آبرسانی، همه چاه‌های کشاورزی و فضای سبز استان به شبکه آبرسانی متصل شده و این مسئله بیماری‌های بسیاری را برای مردم استان به دنبال دارد.

حاجی دلیگانی افزود: مسئولان باید نسبت به تعهداتی که نظام به کشاورزان داده عمل کنند و حق این کشاورزان زحمت‌کش اصفهان نباید بیش از این ضایع شود.

انتهای پیام/ ق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *