آخرین اخبار

«حفظ استقلال مقدمه ای بر آزادی»

در آستانه سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هستیم. بزرگترهایمان شعارهای آن روزگار را به خاطر تکرار در راهپیمایی های انقلاب به خوبی در ذهن دارند و کوچکترهایمان شنیده اند و به خاطر سپرده اند. شاید سر سلسله این شعار ها که منجر به تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی و نفی دیکتاتوری و وابستگی بود و […]

اشتراک گذاری
20 بهمن 1392
کد مطلب : 12399

در آستانه سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هستیم. بزرگترهایمان شعارهای آن روزگار را به خاطر تکرار در راهپیمایی های انقلاب به خوبی در ذهن دارند و کوچکترهایمان شنیده اند و به خاطر سپرده اند. شاید سر سلسله این شعار ها که منجر به تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی و نفی دیکتاتوری و وابستگی بود و می توان به جرأت گفت مبنای قانون اساسی ماست شعار اصولی «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی است».

از آنجائیکه در این اصول سه گانه که ملت رشید ایران خواستار آن بوده اند، اولین اصل« استقلال» است بهتر است قدری در باب آن تأمل کنیم.

شرایط سال ها طاغوت و وابستگی مان به قدرت ها چیزی قابل کتمان ندارد. وقتی مردم عزیز ایران نفی قدرت های استکباری و حفظ عزت و استقلال را فریاد کشیدند، تمام قد برای دفاع از این میل فطری ایستادند و در یک آزمون بزرگ به نام «دفاع مقدس» چند صد هزار جان عزیز جوان خود را تقدیم کردند و سر بلند و سر افراز از استقلال میهن خود دفاع کردند.

پس در یک نتیجه گیری منطقی می توان گفت مردم غیور ایران نقش خود را در پاسداری از استقلال به خوبی ایفا کردند و نمره قبولی گرفتند. امّا در این میان نقش مسئولین اهمیت بیشتری دارد و کوتاهی در این زمینه به هیچ وجه قابل بخشش نیست. تصمیم گیری قاطع و صریح، اتخاذ موضع قدرتمندانه و شفاف سازی برای مردم از طمع قطع نشدنی دشمن به استقلال میهن مان از وظایف غیر قابل انکار در این مقوله است.

از این حیث «آقای حاجی» نشان داده است با موقعیت سنجی و رصد هوشمندانه، همواره در جهت جلوگیری از خدشه به عزتمندی و استقلال کشور مواضعی محکم اتخاذ کرده است. ایشان روز جمعه ۱۸/۱۱/۱۳۹۲ در مراسم یادواره شهدای شهر کمشچه به سخنرانی می پردازد و ضمن تبیین رسالت مردم و مسئولین در پیروی از آرمان های شهیدان، مهمترین هدف شهدای والا مقام را حفظ استقلال کشور و زیر بار ظلم نرفتن عنوان می کند که برای خوانندگان محترم عین عبارت قسمتی از سخنرانی ایشان آورده می شود:

«نکته بعدی اینکه شهدا برای عزت، برای سربلندی مسلمانان، برای سر بلندی شیعه قدم برداشتند، برای عزت این کشور، برای استقلال قدم برداشتند، برای این قدم برداشتند که ما نمی خواستیم زیر بار ظلم برویم و نه اجازه بدهیم کسی ظلمی بخواهد به ما بکند. همان شعاری که سالار شهیدان بیان داشتند شهدا هم شیعیان راستین حضرت اباعبداله الحسین (ع) بودند و لذا ما امروز هم باید توجه به این مهم داشته باشیم، نه فقط مردم بلکه همه مسئولین، همه روسای قوا، همه وزرا، همه وکلا، همه مسئولین بایستی توجه داشته باشند و توجه داشته باشیم که ما عزت ملی مان را، استقلال مان را به هیچ قیمتی حاضر نیستیم از دست بدهیم. لذا این نکته را اینجا به عنوان درس از شهدا یادمان باشد و یاد همه مسئولین باشد که فقط نام بردن از شهدا، فقط نام بردن از ولی امر مسلمین کفایت نمی کند ماها بایستی عملاً ادامه دهنده آن آرمان هایی باشیم که شهدا می خواستند.

 در دنیای امروز اتفاقاً آنی که بیشتر مایل به مذاکره هست ما هستیم ما ترسی از مذاکره نداریم ما ترسی از تشکیل جلسه و صحبت کردن نداریم اما آنچه که مهم هست این است که ما در جریان مذاکرات در جریان صحبت ها آن استقلال مان را یادمان نرود آن افتخاراتی که شهدا برایمان آفریدند یادمان نرود، یادمان نرود که شهدامان فقط به خاطر اسلام و به خاطر استقلال این کشور حاضر شدند جانشان را بدهند و گر نه چه کسی حاضر است همین طوری بی خود بیاید جانش را به خطر بیندازد و ما بایستی بدانیم دنیای غرب، اروپایی ها، آمریکایی ها، این ها هیچ وقت بدانیم و شما میدانید که دوست ما نخواهند بود البته نمی خواهیم جنگ با کسی داشته باشیم، سر جنگ با کسی ما نداریم اما جای دوست و دشمن را نباید عوض کنیم اگر نیشخند زدند اگر لبخند زدند توجه داشته باشیم که این لبخند پشتش چیست مثل همین داستان هایی نباشد که اخیراً علیه ملت ما راه انداخته اند شاید شنیده اید همین چند تا صفی که در داخل کشورما ایجاد شد همین روز های اخیر این ها تصاویر را نشان داده گفتند ببینید ملت ایران را ما نگفتیم ملت ایران مثلاً و معذرت می خواهیم در خانه خدا این را می گویم که گرسنه هستند ببینید چطور دارند به تعبیر خودمان تو سر کله هم می زنند. و بعد ادعا می کنند که ما پول ایران را ازاد کردیم که چنین اتفاقی بیفتد در حالی که چنین چیزی واقعاً نبوده درست است در اجرا اشکال داشته ما هم معترض شدیم بنده خودم شخصاً به آقای رئیس جمهور نامه نوشتم. لذا بایستی حواسمان جمع باشد مسئولین کشور بایستی حواسشان جمع باشد که ما اگر نام شهدا را می بریم اگر یاد شهدا را گرامی می داریم یکی از نکات مهم آن این است که ببنیم شهدا چه می خواستند شهدا برای چه جانشان را دادند که یکی از آن جهات عزت بود یکی از آن جهات استقلال بود.»

نکته حائز اهمیت، یاد آوری «موضوع حفظ استقلال» درست چندین ساعت پس از این سخنان است که در فرمایشات رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی حضرت آیت اله العظمی امام خامنه ای (مدظله) متبلور می شود.  مقام معظم رهبری روز شنبه ۱۹/۱۱/۱۳۹۲ در دیدار با جمعی از فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی:مقوله استقلال و مقابله با قدرتهای مداخله‌گر و سلطه جو را یکی از پایه‌های اصلی انقلاب اسلامی برشمردند و گفتند:

 اظهارنظرهای بی‌ادبانه مقامات آمریکایی برای همه، مایه عبرت است و ملت ایران باید مذاکرات اخیر و صحبت‌های آمریکایی‌ها را با دقت نظاره‌گر باشد.

ایشان همچنین با اشاره به اینکه لازمه تأمین و حفظ استقلال، موضع‌گیری صریح و شفاف و بدون پرده پوشی درخصوص مبانی و ارزشهای انقلاب اسلامی و خطوط اصلی امام بزرگوار از جمله موضوع آمریکا است، تأکید کردند: راز ماندگاری و استحکام و اقتدار درونی نظام اسلامی، متکی بودن نظام بر ایمان ها، محبت ها و اراده های مردم است و ملت ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال، شعارهای انقلاب را با استحکام فریاد خواهد زد و بار دیگر اقتدار ملی و ایستادگی خود را به جهانیان نشان خواهد داد.

در این دیدار که در سالروز بیعت تاریخی فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش با امام راحل(ره) در نوزدهم بهمن سال ۱۳۵۷ برگزار شد، فرمانده کل قوا، این حادثه را دارای ابعاد گوناگون و پربرکت خواندند و افزودند: یکی از زوایای بسیار مهم حادثه نوزدهم بهمن، زنده کردن احساس استقلال در نیروی هوایی و سپس ارتش بود، زیرا زمینه سازِ روحیه خودباوری و تکیه بر ظرفیت های درونی شد.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین مفهوم استقلال، به شیوه های استعمار جدید در استفاده از عوامل وابسته به خود بجای حضور مستقیم در کشورها، اشاره کردند و گفتند: برای مقابله با استعمار جدید علاوه بر مبارزه با استبداد و دیکتاتوری حاکم، باید با قدرت سلطه گر خارجی و حامی این دیکتاتور نیز مقابله کرد زیرا «مبارزه با مستبد و در عین حال سازش با مستکبر» به نتیجه نخواهد رسید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین خصوص به سرنوشت برخی انقلاب های منطقه اشاره و خاطرنشان کردند: آن انقلابی پیروز خواهد شد که قدرتِ مداخله گرِ پشت سرِ دیکتاتور را بشناسد و به جای سازش، با آن قدرت سلطه گر مبارزه کند.

ایشان افزودند: بر همین اساس بود که بعد از تسخیر سفارت سابق آمریکا در تهران به دست جوانان انقلابی، امام (ره)، آن را انقلابی بزرگتر از انقلاب اول نامیدند زیرا این حرکت نشان داد که ملت ایران بعد از سرنگونی رژیم طاغوت، لایه بعدی سلطه و گرفتاری را می شناسد و با او مبارزه می کند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: این شناخت، و مبارزه با قدرت مداخله گر، معنی واقعی استقلال است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: قدرتهای خارجی و مداخله گر از حس استقلال هر کشوری می هراسند لذا همواره سعی می کنند با شیوه های گوناگون، حس استقلال خواهی در ملتها و مسئولان آنها را تضعیف کنند.

ایشان یکی از این شگردها را القای «منافات داشتن استقلال با پیشرفت» بیان کردند و افزودند: دستگاههای تبلیغاتی قدرتهای سلطه گر و عوامل داخلی آنها تلاش دارند تا اینگونه وانمود کنند که تکیه بر منافع و هویت ملی با پیشرفت سازگاری ندارد، بنابراین اگر کشوری بخواهد پیشرفت کند باید از میل استقلال خواهی خود، بکاهد.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: این حرف کاملاً غلط، و ساخته و پرداخته کسانی است که با استقلال کشورها مخالفند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه استقلال به معنای بداخلاقی و قهر کردن با دنیا نیست، خاطرنشان کردند: استقلال به معنای سدّی در مقابل نفوذ کشورهایی است که می خواهند منافع ملتها را تحت‌الشعاع منافع خود قرار دهند.

نتیجه گیری این مطلب، نیت خوانی از مقام معظم رهبری نیست بلکه نتیجه اش بصیرت است و بصیرت معنایش فهم است. وقتی ایشان ملت را به رصد مذاکرات فرا می خوانند (فرمایشات ۱۹/۱۱/۱۳۹۲) یعنی که هر کدام سهمی داریم از مراقبت، جدای از اینکه جزء کدام دسته و حزبیم، همه ما ایرانی هستیم و برای استقلال مان اگر خدای نکرده هدف قرار گرفته باشد سینه مان را آماج هدف می کنیم تا ایران مان مستقل بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *