آخرین اخبار

حاجی : بعید می‌دانم در شرایط فعلی، مجلس موافق افزایش نرخ بنزین باشد

خبرگزاری ایمنا: با وجودی که دولت تدبیر و امید در راستای اجرای طرح ۱۰۰ روزه اقتصادی خود، در ۱۲شهریور امسال هرگونه افزایش قیمت احتمالی بنزین در قالب لایحه اصلاح بودجه سال ۹۲ را منتفی اعلام کرد، اما روز گذشته بیژن زنگنه وزیر نفت، از اعمال تغییرات جدید قیمت بنزین توسط دولت تا چند روز آینده […]

اشتراک گذاری
07 مهر 1392
کد مطلب : 10755

خبرگزاری ایمنا: با وجودی که دولت تدبیر و امید در راستای اجرای طرح ۱۰۰ روزه اقتصادی خود، در ۱۲شهریور امسال هرگونه افزایش قیمت احتمالی بنزین در قالب لایحه اصلاح بودجه سال ۹۲ را منتفی اعلام کرد، اما روز گذشته بیژن زنگنه وزیر نفت، از اعمال تغییرات جدید قیمت بنزین توسط دولت تا چند روز آینده خبر داد.

وی در ادامه سخنان خود افزود: چند روزی صبر کنید دولت نظرش را اعلام می کند، هم اکنون در حال مطالعه هستیم و با توجه به نظر مجلس و ارزیابی‌های دولت درباره قیمت بنزین تصمیم نهایی خواهیم گرفت.
وزیر نفت درباره اینکه آیا ملاک تعیین قیمت بنزین قاچاق خواهد بود یا وضعیت اقتصادی مردم، اظهار داشت: میزان قاچاق برای تعیین نرخ بنزین اصل نبوده است، اما باید توجه داشت که تاثیر قیمت بر قاچاق هم بر کسی پوشیده نیست، ولی اصل این است که بتوانیم تعهدات تامین هزینه‌های یارانه و هر آنچه که قانون الزام کرده را انجام دهیم، چرا که قانون الزاماتی را برای دولت گذشته تعین کرده و دولت یازدهم نیز مکلف است برای اجرای آن با مجلس تعامل کند.
در این خصوص عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی ایمنا، در مورد دیدگاه هایی که برای افزایش قیمت بنزین وجود دارد، اظهار کرد: بر طبق این دیدگاه ها بنزین سرمایه ای ملی و متعلق به تمام نسل ها است و نباید به کم ارزشی مصرف شود.
قاچاق بنزین با وجود واردات به کشور
حسینعلی حاجی دلیگانی گفت: از سویی دیگر ارزان بودن بنزین یکی از دلایل قاچاق این محصول را رقم زده است، چرا که با آغاز واردات بنزین به کشور، به همان میزان این محصول از مرزها به طور قاچاق خارج می شود.
وی با اشاره به اینکه میزان واردات بنزین به کشور در حال حاضر ۶ میلیون لیتر در روز است، تصریح کرد: قاچاق بنزین در حالی که کشور نیازمند آن بوده چیزی جز بر باد دادن سرمایه ملی نیست، اما باید دید تا چه زمانی شاهد چنین وضعیتی هستیم.
نگرانی تاثیرات افزایش نرخ بنزین و آثار گرانی بر کالاها به نفع کشور نیست
وی به دیدگاه نمایندگان مجلس در خصوص افزایش نرخ بنزین اشاره کرد و بیان داشت: مجلسی ها با وجود آگاهی از پایین بودن نرخ بنزین، نگران تاثیرات افزایش نرخ بنزین و آثار آن بر گرانی دیگر کالاها هستند و این را به نفع کشور نمی دانند.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس تاکید کرد: در صورت افزایش نرخ بنزین باید همانند آغاز طرح هدفمندی یارانه ها در دولت قبلی، دولت روحانی با اطلاع رسانی، اراده عمومی در بین مردم ایجاد کند و از نقطه نظرات آحاد جامعه در خصوص افزایش نرخ بنزین و در مجموع حامل های انرژی استفاده کند.
افزایش نرخ بنزین نیازمند تعامل دولت، مجلس و مشارکت اراده عمومی مردم 
وی در پاسخ به این سوال که آیا مردم باید تاوان قاچاق بنزین را با افزایش نرخ آن به دولت بپردازند، تصریح کرد: اصل موضوع این است که گران شدن بنزین فقط نباید از سوی وزیر نفت اعلام و اجرا شود و این کار همانند اجرای طرح هدفمندی یارانه ها نیازمند تعامل دولت و مجلس و مشارکت اراده عمومی مردم است.
به گفته حاجی دلیگانی گران شدن بنزین بدون پشتوانه و ایجاد بسترهای لازم تبعات بسیاری برای کشور و مردم به همراه خواهد داشت.
وی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس موافق افزایش نرخ بنزین در سال جاری است یا خیر، بیان داشت: در قانون بودجه ۹۲ کشور قرار شد درآمدهای ناشی از افزایش حامل های انرژی به ۵۰ هزار میلیارد تومان برسد، اما بنده مخالف این امر بودم و اکنون نیز معتقدم دولت و مجلس پیشنهادات خود را ارائه دهند و بعد از بررسی، هر دو قوه به یک جمع بندی نهایی برسند.
چند صدایی و عدم تعامل تیم اقتصادی دولت
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین در خصوص اینکه پیش از این مجلس و محمدباقر نوبخت سخنگوی اقتصادی دولت یازدهم، گران شدن بنزین در سالجاری را منتفی اعلام کردند، گفت: آقای روحانی باید تیم اقتصادی خود را در خصوص موضوعات مختلف هماهنگ کند چرا که ادامه چند صدایی در گفته های دولتمردان به زودی کشور را گرفتار مشکلاتی می کند.
وی با بیان اینکه بر طبق کلیات قانون بودجه ۹۲ افزایش حامل های انرژی بین ۳۰ تا ۳۸ درصد باید اعمال شود، یادآور شد: اینکه کدام حامل ها افزایش یابد، در اختیار دولت است، اما اگر در شرایط حاضر رشد نرخ بنزین در صحن علنی مجلس مطرح شود شاید رای نیاورد.
حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: بعید می دانم در شرایط فعلی افزایش نرخ بنزین مورد موافقت نمایندگان مجلس قرار گیرد.
پیش از این نیز وزیر نفت اوایل شهریور امسال در یک برنامه تلویزیونی در تشریح و تبیین سناریوهای بنزینی دولت جدید با تاکید بر اینکه هم اکنون قیمت واقعی یک لیتر بنزین در ایران با احتساب فوب خلیج فارس حدود ۳۰۰۰ تومان است، گفته بود: باید سیاست و سناریوی تولید خودرو ارزان و کم مصرف و عرضه بنزین گران با مشارکت وزارت نفت و صنعت عملیاتی شود.
اما بعد از این گفته ها محمدباقر نوبخت سخنگوی اقتصادی دولت با یادآوری اینکه در قانون بودجه افزایش ۳۸ درصدی قیمت سوخت به دولت اعلام شده است، گفت: که دولت تصمیم گرفته ریالی بر قیمت سوخت از جمله بنزین اضافه نکند تا فشار اقتصادی بر مردم تحمیل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *