آخرین اخبار

گزارش حاجی‌ از جلسه وزیر نفت با اعضای کمیسیون بودجه صادرات نفت به ۱.۲ میلیون بشکه در روز رسید

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با ارائه جزئیاتی از جلسه روز گذشته اعضای کمیسیون بودجه با وزیر نفت گفت: بر اساس گزارش آقای زنگنه صادرات ما در حال حاضر به سقف یک میلیون و ۲۰۹ هزار بشکه در روز رسیده‌ است. حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو […]

اشتراک گذاری
03 مهر 1392
کد مطلب : 10721

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با ارائه جزئیاتی از جلسه روز گذشته اعضای کمیسیون بودجه با وزیر نفت گفت: بر اساس گزارش آقای زنگنه صادرات ما در حال حاضر به سقف یک میلیون و ۲۰۹ هزار بشکه در روز رسیده‌ است.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در جلسه روز گذشته این کمیسیون اظهار داشت: آقای زنگنه در این جلسه گزارشی در مورد وضعیت درآمدی کشور در حوزه وزارت نفت ارائه داد.

وی افزود: بر اساس گزارش آقای زنگنه در مورد صادرات نفت ما باید روزانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه‌ که شامل نفت خام و میعانات گازی می‌شود، صادر کنیم که در حال حاضر ما به سقف یک میلیون و ۲۰۹ هزار بشکه در روز رسیده‌ایم و در ۶ ماهه اول ۲۳ میلیارد دلار هم درآمد داشتیم که این رقم به نسبت عدد خوبی است.

حاجی دلیگانی ادامه داد: همچنین در خصوص مسئله گاز هم مباحثی مطرح شد و این طور بیان شد که لازم است تلاش شود که فاز‌های باقی‌مانده پارس جنوبی با جدیت بیشتری راه‌اندازی شود چرا که اگر ۳ فاز ۱۲، ۱۵ و ۱۶، ۱۷ و ۱۸ راه‌اندازی شود ۲۷ میلیارد دلار به درآمدهایمان اضافه می‌شود.

این نماینده مجلس اظهار داشت: همچنین راه‌اندازی فاز‌های مذکور باعث می‌شود که روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز مایعی که هم اکنون در نیروگاه‌ها مصرف می‌کنیم صرفه‌‌جویی شود.

وی گفت: در خصوص واردات بنزین هم آقای زنگنه گفت که ما از یک طرف افزایش مصرف داشتیم و از سوی دیگر هم کمبود تولید داریم و بخشی از بنزین مصرفی را باید از خارج وارد کنیم که این موضوع با نگرانی اعضای کمیسیون مواجه شد.

حاجی دلیگانی اضافه کرد: همچنین اشکالی در خصوص نحوه خصوصی‌سازی از سوی وزیر نفت بیان شد؛ وی گفت خصوصی‌سازی‌هایی که در بخش نفت صورت گرفته باعث کندی اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش نفت شده است به طور مثال پالایشگاه اصفهان مثال زده شد که چون خصوصی شده حاضر نیست آن بخش که توسعه‌ای است و کشور هم به آن نیاز دارد را سرمایه‌گذاری و اجرا کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: همچنین در این جلسه این موضوع بیان شد که احتمالا با کمبود گاز در فصل سرما مواجه خواهیم شد بر همین اساس وزارت نفت در تلاش است، تا این کمبود را از طریق واردات گاز از ترکمنستان جبران کند.

وی خاطر نشان کرد: همچنین یکی از مشکلات شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت موضوع نحوه اخذ وجوه عنوان شد که این مسئله مشکلاتی را برای شرکت‌ها به وجود آورده است.

وی گفت: ما باید تلاش کنیم با توجه به مجوزهایی که به وزارت نفت داده شده و با توجه به ظرفیتی که در اختیارش است اقدامات لازم را برای صادرات انجام دهد تا بتواند ظرفیت تأمین اعتبارات خزانه را بهتر کند و ما بتوانیم از این ناحیه پروژه‌ها را به یک سرانجام برسانیم.

نماینده شاهین شهر افزود: واقعیت این است با درآمد کنونی فقط هزینه‌های جاری را می‌توانیم در کشور پوشش دهیم و تمامی پروژه‌های عمرانی به نوعی روی زمین می‌ماند.

نماینده مردم شاهین‌شهر ومیمه /برخواراظهار داشت: ما باید در خصوص اوراق مشارکت هم فعالیت بیشتری داشته باشیم، چرا که متأسفانه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی هنوز مواد الحاقی به بودجه را به دستگاه‌ها ابلاغ نکرده است که این موارد شامل پروژه‌های مربوط به شهرستان‌ها و استان‌ ها می‌شود.

انتهای پیام/ب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *