حسینیه دلیگان مربوط به اواخردوره قاجار  است و درشهرستان برخوار ، بخش برخوار، شهر خورزق، محله دلیگان، بلوار ولی عصر، کوچه مسجد جامع، کوچه حسینیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۸۵۲ به‌عنوان یکی ازآثارملی ایران به ثبت رسیده است.

 صنایع دستی

چاپ قلمکار
چاپ قلمکار یا چیت سازی ،نوعی چاپ سنتی روی پارچه هایی با جنس کتان ، کرباس و .. است که نقش های روی آن به وسیله قالب یا مهر چوبی ایجاد می شود .
علت نام گذاری قلمکار به شیوه تولید ابتدایی آن باز می گردد. در گذشته طرح ها را با قلم ، روی پارجه مورد نظر نقاشی و به اصطلاح ، قلم گیری می کردند.
به مرور و به جهت سهولت و ایجاد یکنواختی و هماهنگی نقوش استفاده از مهرهای چوبی ، جایگزین قلم مو شد. هم اکنون ،رکن اصلی قلم کاری را قالب سازی تشکیل می دهد. این کار توسط افرادی که حرفه و تخصصشان قالب تراشی است به تفکیک رنگ و حداکثر در چهار رنگ آبی ، زرد ، قرمز و مشکی رئی چوب گلابی و زالزالک تراشیده می شود .
        
گروهی از هنرمندان در رشته هایی از جمله ریشه تابی که پارچه زیر ساخت قلمکار را آماده می کند . یا صحرا کاری که مربوط به کارهای رنگ رزی ، سفید گری ، بخار و شست و شوی پارچه های قلمکاری است ، به فعالیت مشغول هستند.
پژوهشگران بر این عقیده اند که قلم سازی از اوایل قرن هفتم هجری و هم زمان با حمله مغول در ایران رایج بوده است.
قلمکار ، کاربرد های گوناگونی دارد ، از جمله به عنوان سفره ،دستمال ، سجاده ، پرده ، رومیزی ، کیف دستی ، روتختی ، رویه کوسن و … به کار می رود. هم چنین مقداری از آن برای صدور به خارج از کشور آماده می شود.