×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
true

موقعيت جغرافيايي و طبيعي روستا:

روستاي جهادآباد در دهستان برخوار غربي از توابع بخش مركزي (برخوار) شهرستان برخواروميمه واقع گرديده اين روستا در غرب شهرستان برخوار و ميمه و در فاصله 15 كيلومتري از شاهين شهر قرار گرفته است.

اين روستا در 51 درجه و 22 دقيقه طول جغرافيايي و 32 درجه و 52 دقيقه عرض جغرافيايي واقع شده است . از طرفي روستاي جهادآباد در فاصله 15 كيلومتري غرب شاهين شهر و در انتهاي يك جاده فرعي روستايي قرار گرفته است. لازم به ذكر است اين ابادي از جنوب به سيل بند، از غرب به سايت نظامي هوا نيروز از شرق به زمينهاي زراعي و از شمال نيز به زمينهاي زراعي محدود مي شود.

 

سابقه تاريخي و علل پيدايش:

روستاي جهادآباد در كف يك دشت هموار درست در نقطه اي كه مظهر دو قنات اصلي منطقه بوده شكل گرفته است. اين قناتها از ارتفاعات سمت غرب و جنوب غربي ابادي سرچشمه مي گيرد. در سمت شمال و شمال شرقي و جنوب شرقي جهادآباد نيز زمينهاي زراعي و تعداد محدودي باغات شكل گرفته اندبنابراين به خوبي علت شكل گيري روستا در اين نقطه مشخص مي باشد.

در حال حاضر جايگاه هسته اوليه روستا به دليل بافت قديمي و بعضاً مخروبه اي كه در سمت شمال شرقي روستا وجود دارد مشهود بوده كه در اطراف نهر و كاروانسراي تاريخي تشكيل شده است پس از آن در دوره هاي بعد ما آثار خانه هاي قديمي را كه به طرف غرب و جنوب پيشروي كرده اند مي بينيم. مرحله دوم توسعه اين آبادي منازل مسكوني است كه در سمت غرب محور اصلي و در سالهاي قبل از انقلاب ساخته شده است. مرحله سوم توسعه جهادآباد منازل ساخته شده در طرحهاي تفكيكي سمت شمال و جنوب روستا است كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي احداث شده اند و داراي بافت شطرنجي و منظم هستند.

 

وجه تسميه:

جهاد اباد(چاله سياه)

به دليل زندگي اهالي روستا در يك سري چادرهاي سياه رنگ (سياه چادر)به چاله سياه معروف بوده است و در زمان انقلاب بوسيله جهاد سازندگي توسعه يافته و به جهاد اباد تغيير نام داده است. در اصل بختياري بوده اند.

 

جمعيت:

جمعيت کل:  1514  نفر

تعداد خانوار: 371

تعداد زن: 704 نفر

تعداد مرد:  810 نفر

جمعيت متوسط هر خانوار:  4 نفر

 

بررسي مهاجرت در شهر

مهاجرت يکي از عوامل مؤثر در تغييرات جمعيتي هر منطقه است. اهميت مهاجرت را ميتوان در تأثير آن بر ميزان رشد يا کاهش جمعيت،دگرگوني ساختار سني و جنسي جمعيت،ترکيب و اندازه نيروي کار و چگونگي پراکندگي جمعيت در سکونتگاههاي مختلف جستجو کرد.روند مهاجرت نقش تعيين کننده اي در پيش بيني،برآورد و تعيين خط مشي هاي  جمعيتي مکانها دارد.

بررسي وضعيت مهاجرت اين روستا نشان مي دهد که هر ساله تعدادي از خانوارهاي ساکن شهر آنرا به قصد نقاط ديگر ترک مي کنند و در همين حال تعدادي نيز اين شهر را به عنوان محل زندگي جديد خود انتخاب مي کنند که در ادامه هر دو حالت مورد بررسي قرار مي گيرد:

در سال جاري 50 نفر از روستا مهاجرت کرده و حدود 20 نفر به روستا وارد شده اند. از عمده دلايل اين مهاجرت ها ميتوان به موضوع اشتغال، ازدواج و رفاه اشاره کرد.

 

اقتصاد و مشاغل:

بر اساس آخرين اطلاعات بدست آمده از تعداد 1514 نفر جميعت روستا در سال 1385 تعداد 530 نفر معادل 35 درصد شاغل بوده اند که به بررسي شاغلين در بخش هاي مختلف اقتصادي مي پردازيم.

  • کشاورزي

بر همين اساس در اين روستا 81 نفر کشاورز مشغول به کار مي باشند که  15.3 درصد از کل شاغلين روستا را شامل مي شوند.

بر همين اساس مردم روستا علاوه بر کار کشاورزي به پرورش دام به روش سنتي مي پردازند به طوريکه تعداد 121 نفر دامدار در روستا مشغول مي باشند.

 

  • صنعت

در زمينه صنعت  61 نفر مشغول به کارند که 11.5 درصد از شاغلين روستا را در بر مي گيرند به علاوه 23 نفر از   زنان روستا به کار قالي بافي مشغول مي باشند.

 

  • خدمات

تعداد شاغلين در بخش خدمات روستا 267 نفر است که 50.4 درصد از شاغلين را شامل مي شوند . اين افراد شامل کارمند ادارات ، معلم، مغازه دار، راننده و …. مي باشند که در روستا به خدمات  رساني به مردم مشغول هستند.

بخش هاي عمده فعاليت در روستا

بخش هاي عمده فعاليت تعداد درصد
صنعت 61 11.5
كشاورزي 81 15.3
دامداري 121 22.8
خدمات 267 50.4
جمع كل 530 100

 

 

گردشگري:

منطقه حفاظت شده قاميشلو

نوع جاذبه:طبيعي

مالکيت: ملي

سطح گردشگري:ملي

کاربري:منطقه حفاظت شده

انگيزه جذب گردشگر:سفر ، تفريحي، علمي

 

 

آثار باستاني و ميراث فرهنگي:

  • قنات
  • کاروانسراي شاه عباسي

true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true