×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ اسفند - ۱۳۹۷  
true
false

حماسه سازان؛ نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در دوره های نهم و دهم مجلس شورای اسلامی در نامه ۱۰ بهمن ۹۶ از رئیس سازمان صدا و سیما خواست در یک برنامه تلویزیونی به بررسی ابعاد کنوانسیون پالرمو پرداخته شود.

آقای حاجی در این نامه خطاب به دکتر علی عسگری با اشاره به قرائت بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فرا ملی موسوم به کنوانسیون پالرمو از طریق خبر ۲۰:۳۰ شبکه دو سیما، ضمن تأکید بر پرهیز از یکجانبه نگری و تنویر افکار عمومی از رئیس سازمان صدا و سیما خواست ۱۱ بند مطرح شده در این نامه را به استحضار ملت بزرگ ایران برساند و یا ترتیبی اتخاذ نماید که در یک برنامه تلویزیونی موافقان و مخالفان به بررسی ابعاد گوناگون این کنوانسیون بپردازند.

 

🔴 توافق وزاری امور خارجه و امور اقتصادی و دارایی با گروه ویژه اقدام مالی FATF بدون اخذ مجوز از مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی در خرداد سال ۱۳۹۵ خود تحریمی است.

🔵 طبق این توافق بین المللی ایران متعهد و موظف شده است ۴۱ مورد دستورات گروه ویژه اقدام مالی FATF را که در قالب برنامه اقدام Action Plan پذیرفته بود، در زمان بندی های مشخص به عمل آورد.

 

🔴 از جمله تعهداتی که در برنامه اقدام، به ایران تحمیل شده است، لزوم تصویب و اجرای کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فرا ملی موسوم به کنوانسیون پالرمو تا پایان سال ۲۰۱۷ می باشد.

 

🔵 در راستای اجرای توافقات صورت گرفته با گروه مذکور در دی ماه ۱۳۹۶ لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فرا ملی برای تصویب در مجلس شورای اسلامی مطرح شد.

 

🔴 پس از افشای توافق صورت گرفته با گروه ویژه اقدام مالی FATF در رسانه ها، وزرای خارجه و اقتصاد و رئیس بانک مرکزی در ۱۲ مرداد ۹۵ به دلیل امضاء توافقی که در صلاحیت دستگاه های دیپلماسی و اقتصادی نبوده و جنبه های متعدد سیاسی و امنیتی در نظر گرفته نشده، مود توبیخ قرار گرفتند.

 

🔴 پیگیری و اجرای توافق با گروه اقدام مالی و مطرح نمودن موضوع الحاق به کنوانسیون پالرمو در مجلس شورای اسلامی بدون تجویز شورای عالی امنیت ملی و صرفا دبیرخانه، جای سوال بسیار دارد.

 

🔵 وزارت امور خارجه در اطلاعیه توجیهی خود ارتباط دادن این کنوانسیون با فعالیت های نهضت های آزادی بخش و گروه های مقاومت را بلاموضوع دانست که متأسفانه توجهی به نحوه استفاده ابزاری آمریکا از این کنوانسیون برای برخورد با نهضت های آزادی بخش و گروه های مقاومت مانند حزب الله لبنان نکرده است و باید از نگاه و استدلال ساده لوحانه در خصوص این کنوانسیون خودداری شود.

 

🔴 وزارت خارجه در اطلاعیه فوق الذکر آورده است: در حوزه مسائل مرتبط با پولشویی از جمله موارد مربوط به جرم انگاری و مجازات مجرمین که یکی از تعهدات کشورهای عضو می باشد همین تعهدات در کنوانسیون مقابله با فساد سازمان ملل متحد نیز ذکر شده است، و سوال اینجاست که آیا ایران توانسته است با توجه به عضویت در این کنوانسیون شخص فاسدی همچون خاوری که از طریق فساد در بانک ملی و … اموال کشور را چپاول و به کانادا فرار نمود را به کشور بازگرداند و به مجازات برساند؟

 

🔵 وزارت امور خارجه در اطلاعیه توجیهی خود عضویت در کنوانسیون پالرمو را، زمینه مناسب برای همکاری دو جانبه و چند جانبه و منطقه ای با کشور های عضو به ویژه در همکاری های قضایی و استرداد مجرمین، دانسته که چنین توجیهی رنگ باخته است. آیا نباید نگران بود که از طریق این کنوانسیون، ایران تحت فشار برای همکاری در راستای اهداف آمریکا علیه حزب الله و گروه های مقاومت در منطقه قرار گیرد؟

 

🔴 اگر هدف گروه ویژه اقدام مالی واقعا فقط مبارزه با جرائم سازمان یافته و مواد مخدر است و توطئه ای در کار نیست، نیازی به عضویت ایران در کنوانسیون مذکور نبوده، بلکه کافی است که اگر مواردی مربوط به جرائم در کنوانسیون وجود دارد که احیانا در قوانین داخلی ایران نیامده، در قانون داخلی درج، تصویب و به اجرا گذاریم.

اصرار بر اینکه حتما ایران باید عضو کنوانسیون مذکور بشود، حکایت از اهداف پشت پرده برای سوء استفاده از کنوانسیون علیه ایران دارد.

 

🔵 عضویت در کنوانسیون های بین المللی از جمله کنوانسیون پالرمو، تکمیل کننده پازل آمریکا و افتادن در دام اوست. با توجه به بد عهدی های آمریکا در برجام چرا باید مجددا با تعجیل در تصویب آن در دی ماه از سوراخ دیگری گزیده شویم.

 

🔴 با عضویت در اینگونه کنوانسیون ها و نسخه های استعماری نه تنها مشکلی از کشور حل نمیشود بلکه برعکس به مشکلات افزوده شده و با دست خودمان ابزاری بین المللی دیگری نیز به ست دشمن داده می شود تا علیه ایران اقدام نماید.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true